Google betaler millioner til vrede forfattere

Den dominerende amerikanske søgebrille Google har indvilget i at betale erstatning til forfattere, der sagsøgte firmaet for år tilbage.

Artikel top billede

Udgåede bøger bliver snart tilgængelige online efter nyt forlig mellem Google og amerikanske forfattere og forlag.

Google skal betale tæt ved 750 millioner kroner til de forfattere og forlag, der i 2005 sagsøgte søgeportalen for krænkelse af ophavsretten. Det skriver Financial Times.

Google havde nemlig indskannet bøger og gjort dem digitalt tilgængelige på nettet. Google havde bare glemt at spørge rettighedshaverne om lov først. Altså forlag og forfattere.

Forliget, der nu er indgået, baner imidlertid vejen for en fremtidig lovlig løsning til distribution af millioner af bøger i USA.

En kæmpegevinst for bogbranchen

Formanden for den amerikanske forfattersammenslutning Author's Guild, Paul Aiken, kalder aftalen for 'den største aftale i amerikansk forlagshistorie'.

Med aftalen vil det for eksempel blive muligt at søge og læse udpluk fra millioner af udgåede bøger på nettet, som man senere kan købe sig fuld adgang til online.

Også Google-analytikeren Jeffrey Lindsay fra Bernstein Research er begejstret for aftalen, som han kalder 'meget positiv for alle parter'.

"Google har holdt fast i en vision, som er til fordel for både offentligheden og forlagene," siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS