Google betaler millioner til vrede forfattere

Den dominerende amerikanske søgebrille Google har indvilget i at betale erstatning til forfattere, der sagsøgte firmaet for år tilbage.

Artikel top billede

Udgåede bøger bliver snart tilgængelige online efter nyt forlig mellem Google og amerikanske forfattere og forlag.

Google skal betale tæt ved 750 millioner kroner til de forfattere og forlag, der i 2005 sagsøgte søgeportalen for krænkelse af ophavsretten. Det skriver Financial Times.

Google havde nemlig indskannet bøger og gjort dem digitalt tilgængelige på nettet. Google havde bare glemt at spørge rettighedshaverne om lov først. Altså forlag og forfattere.

Forliget, der nu er indgået, baner imidlertid vejen for en fremtidig lovlig løsning til distribution af millioner af bøger i USA.

En kæmpegevinst for bogbranchen

Formanden for den amerikanske forfattersammenslutning Author's Guild, Paul Aiken, kalder aftalen for 'den største aftale i amerikansk forlagshistorie'.

Med aftalen vil det for eksempel blive muligt at søge og læse udpluk fra millioner af udgåede bøger på nettet, som man senere kan købe sig fuld adgang til online.

Også Google-analytikeren Jeffrey Lindsay fra Bernstein Research er begejstret for aftalen, som han kalder 'meget positiv for alle parter'.

"Google har holdt fast i en vision, som er til fordel for både offentligheden og forlagene," siger han.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S