Fagforening frygter for KMD-priser efter salg

It-fagforeningen Prosa frygter, at KMD's nye ejere vil benytte den fordelagtige position til at presse priserne op. It-chefernes formand deler ikke frygten

Artikel top billede

Prosa-medlemmernes formand Peter Ussing frygter dyrere og dårlige it i kommunerne. Foto: Torben Klint.

Priserne bliver skruet i vejret, når KMD skal tjene pengene hjem til den kapitalfond, som har købt den store kommunale it-virksomhed. Sådan lyder advarslen fra it-fagforeningen Prosas afgående formand.

"Vi kan godt være bekymrede for, om salget af KMD betyder dyrere it for kommunerne og måske også dårligere it på længere sigt," siger Peter Ussing.

"KMD har et reelt monopol, og det kan godt betyde noget for prissætningen, når virksomheden nu ejes af en kapitalfond. KMD har en enestående viden om sammenhængen mellem de kommunale it-systemer, og man kan forestille sig, at de vil tage sig godt betalt for den viden, med mindre KL har garderet sig mod de risici, der er," påpeger Peter Ussing.

Han er dog ret sikker på, at KL's overgangsaftale ikke er vandtæt.

"Jeg har selv lavet kontrakter med offentlige kunder, og man tjener penge på det, der ikke kunne forudses," siger Peter Ussing og forklarer:

"Alle nye tiltag kommer til forhandling. Man kan lave fast pris på det, man kender Det, leverandørerne skal tjene penge på, er, det der ikke kom med. Det er en sikring, som gradvist vil blive ringere."

Lettede it-chefer

I kommunerne er det ofte it-cheferne, som handler med it-leverandører som KMD. Og formanden for foreningen af kommunale it-chefer, KITA; Jørgen Kristensen, er glad for, at KMD's fremtid nu er afklaret.

"Frygten for det, du ikke kender, er det værste, og set fra vores side er der en vis lettelse over, at vi nu kender KMD's fremtid," siger fomanden for it-cheferne, der er it-chef i Egedal Kommune.

"Jeg kan godt forstå, der er bekymring, men KMD er solgt til en europæisk kapitalfond, som stiller krav, men ikke ublu krav, til konstruktionen og målene," siger Jørgen Kristensen.

"Der er forskel på de typer af kapitalfonde, der agerer i markedet, og så vidt jeg kan se, ser EQT det som en langsigtet investering," siger Jørgen Kristensen.

Han håber, at kommunerne nu for alvor kan distancere sig fra KMD og få et mere professionelt forhold til leverandøren. Samtidig regner han med, at et privatejet KMD kan skabe ravage på markedet og på den måde øge konkurrencen.

Bekymringen for, at kapitalfondene vil presse KMD til at udnytte sin fordelagtige position til at hæve priserne, deler han heller ikke. Jørgen Kristensen har en forventning om, at den overgangsaftale KL har indgået med køberen sikrer kommunerne prisstabilitet.

Han kender dog ikke aftalens præcise indhold.

"Vi har ikke fået nogen garantier. Men de fleste af os har aftaler med KMD over nogle år, så vi kører videre, som vi plejer i et stykke tid. De fleste har sikret sig kontinuitet på både drift og pris," siger Jørgen Kristensen.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S