Fagforening frygter for KMD-priser efter salg

It-fagforeningen Prosa frygter, at KMD's nye ejere vil benytte den fordelagtige position til at presse priserne op. It-chefernes formand deler ikke frygten

Artikel top billede

Prosa-medlemmernes formand Peter Ussing frygter dyrere og dårlige it i kommunerne. Foto: Torben Klint.

Priserne bliver skruet i vejret, når KMD skal tjene pengene hjem til den kapitalfond, som har købt den store kommunale it-virksomhed. Sådan lyder advarslen fra it-fagforeningen Prosas afgående formand.

"Vi kan godt være bekymrede for, om salget af KMD betyder dyrere it for kommunerne og måske også dårligere it på længere sigt," siger Peter Ussing.

"KMD har et reelt monopol, og det kan godt betyde noget for prissætningen, når virksomheden nu ejes af en kapitalfond. KMD har en enestående viden om sammenhængen mellem de kommunale it-systemer, og man kan forestille sig, at de vil tage sig godt betalt for den viden, med mindre KL har garderet sig mod de risici, der er," påpeger Peter Ussing.

Han er dog ret sikker på, at KL's overgangsaftale ikke er vandtæt.

"Jeg har selv lavet kontrakter med offentlige kunder, og man tjener penge på det, der ikke kunne forudses," siger Peter Ussing og forklarer:

"Alle nye tiltag kommer til forhandling. Man kan lave fast pris på det, man kender Det, leverandørerne skal tjene penge på, er, det der ikke kom med. Det er en sikring, som gradvist vil blive ringere."

Lettede it-chefer

I kommunerne er det ofte it-cheferne, som handler med it-leverandører som KMD. Og formanden for foreningen af kommunale it-chefer, KITA; Jørgen Kristensen, er glad for, at KMD's fremtid nu er afklaret.

"Frygten for det, du ikke kender, er det værste, og set fra vores side er der en vis lettelse over, at vi nu kender KMD's fremtid," siger fomanden for it-cheferne, der er it-chef i Egedal Kommune.

"Jeg kan godt forstå, der er bekymring, men KMD er solgt til en europæisk kapitalfond, som stiller krav, men ikke ublu krav, til konstruktionen og målene," siger Jørgen Kristensen.

"Der er forskel på de typer af kapitalfonde, der agerer i markedet, og så vidt jeg kan se, ser EQT det som en langsigtet investering," siger Jørgen Kristensen.

Han håber, at kommunerne nu for alvor kan distancere sig fra KMD og få et mere professionelt forhold til leverandøren. Samtidig regner han med, at et privatejet KMD kan skabe ravage på markedet og på den måde øge konkurrencen.

Bekymringen for, at kapitalfondene vil presse KMD til at udnytte sin fordelagtige position til at hæve priserne, deler han heller ikke. Jørgen Kristensen har en forventning om, at den overgangsaftale KL har indgået med køberen sikrer kommunerne prisstabilitet.

Han kender dog ikke aftalens præcise indhold.

"Vi har ikke fået nogen garantier. Men de fleste af os har aftaler med KMD over nogle år, så vi kører videre, som vi plejer i et stykke tid. De fleste har sikret sig kontinuitet på både drift og pris," siger Jørgen Kristensen.

Annonce

KMD A/S

Project Manager

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du skabe sammenhæng mellem IT-systemer, data og processer i PET?

Københavnsområdet

Spillehallen.dk ApS

Systemadministrator til Spillehallen.dk

Midtjylland

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S