Fagforening frygter for KMD-priser efter salg

It-fagforeningen Prosa frygter, at KMD's nye ejere vil benytte den fordelagtige position til at presse priserne op. It-chefernes formand deler ikke frygten

Artikel top billede

Prosa-medlemmernes formand Peter Ussing frygter dyrere og dårlige it i kommunerne. Foto: Torben Klint.

Priserne bliver skruet i vejret, når KMD skal tjene pengene hjem til den kapitalfond, som har købt den store kommunale it-virksomhed. Sådan lyder advarslen fra it-fagforeningen Prosas afgående formand.

"Vi kan godt være bekymrede for, om salget af KMD betyder dyrere it for kommunerne og måske også dårligere it på længere sigt," siger Peter Ussing.

"KMD har et reelt monopol, og det kan godt betyde noget for prissætningen, når virksomheden nu ejes af en kapitalfond. KMD har en enestående viden om sammenhængen mellem de kommunale it-systemer, og man kan forestille sig, at de vil tage sig godt betalt for den viden, med mindre KL har garderet sig mod de risici, der er," påpeger Peter Ussing.

Han er dog ret sikker på, at KL's overgangsaftale ikke er vandtæt.

"Jeg har selv lavet kontrakter med offentlige kunder, og man tjener penge på det, der ikke kunne forudses," siger Peter Ussing og forklarer:

"Alle nye tiltag kommer til forhandling. Man kan lave fast pris på det, man kender Det, leverandørerne skal tjene penge på, er, det der ikke kom med. Det er en sikring, som gradvist vil blive ringere."

Lettede it-chefer

I kommunerne er det ofte it-cheferne, som handler med it-leverandører som KMD. Og formanden for foreningen af kommunale it-chefer, KITA; Jørgen Kristensen, er glad for, at KMD's fremtid nu er afklaret.

"Frygten for det, du ikke kender, er det værste, og set fra vores side er der en vis lettelse over, at vi nu kender KMD's fremtid," siger fomanden for it-cheferne, der er it-chef i Egedal Kommune.

"Jeg kan godt forstå, der er bekymring, men KMD er solgt til en europæisk kapitalfond, som stiller krav, men ikke ublu krav, til konstruktionen og målene," siger Jørgen Kristensen.

"Der er forskel på de typer af kapitalfonde, der agerer i markedet, og så vidt jeg kan se, ser EQT det som en langsigtet investering," siger Jørgen Kristensen.

Han håber, at kommunerne nu for alvor kan distancere sig fra KMD og få et mere professionelt forhold til leverandøren. Samtidig regner han med, at et privatejet KMD kan skabe ravage på markedet og på den måde øge konkurrencen.

Bekymringen for, at kapitalfondene vil presse KMD til at udnytte sin fordelagtige position til at hæve priserne, deler han heller ikke. Jørgen Kristensen har en forventning om, at den overgangsaftale KL har indgået med køberen sikrer kommunerne prisstabilitet.

Han kender dog ikke aftalens præcise indhold.

"Vi har ikke fået nogen garantier. Men de fleste af os har aftaler med KMD over nogle år, så vi kører videre, som vi plejer i et stykke tid. De fleste har sikret sig kontinuitet på både drift og pris," siger Jørgen Kristensen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect