Nu begynder arbejdet med fremtidens Symbian

Nokia er klar til at afslutte sit køb af Symbian, og dermed er Symbian Foundation for alvor på skinner, mener folkene bag projektet.

Artikel top billede

Da Symbian i juni måned fyldte 10 år, meddelte Nokia, at man ville købe Symbian Limited, selskabet bag det populære operativsystem, og danne Symbian Foundation - en åben softwareplatform.

I sidste uge meddelte Nokia så, at købet nu stort set er en realitet, og at alle Symbian-ansatte fra 1. februar 2009 bliver Nokia-ansatte.

Symbian sidder ifølge IDC på 63,3 procent af markedet for operativsystemer til smartphones og er dermed suverænt det mest anvendte mobile operativsystem.

Bestyrelsen i det nye Symbian Foundation, der får opbakning af en lang række virksomheder, ser Nokias
udmedling som en milepæl i det projekt, der skal fastholde og udbygge Symbians position på et marked, hvor der bliver stadig hårdere konkurrence.

"I dag er en vigtig milepæl i forsøget på at få Symbian Foundation til at levere sit løfte - at levere industriens mest komplette og dokumenterede operativsystem for at kunne stimulere innovation i mobil-industrien," siger Pierre Garnier fra Texas Instruments på vegne af bestyrelsen i Symbian Foundation.

Bred opbakning

Der er nu flere end 60 virksomheder, blandt andre Motorola, Sony Ericsson og Fujitsu, der bakker op om Symbian-projektet, og selvom opbakningen indtil videre mest er af symbolsk karakter, er det alligevel alfa og omega for projektets fremtid.

Det åbne operativsystem er planlagt at skulle lanceres i 2010, og det vil kombinere Symbians S60-platform med UIQ-platformen, der blandt andet bruges på Sony Ericssons telefoner (og bygger på Symbian) og japanske NTT DoCoMos MOAP (Mobile Oriented Applications Platform).

"Når stiftelsen begynder arbejdet, forventet i første halvdel af 2009, vil den have et unikt, stærkt økosystem af udviklere, producenter og netværks-operatører, der alle er dedikerede til at bygge en mobil platform, der kan frigøre den mobile fremtid," lyder det fra Lee Willliams, der er nomineret til at stå i spidsen for Symbian Foundation.

Symbian Fourndation er dog ikke det eneste open source-projekt på markedet. For nylig meddelte The Linux Phone Standards Forum (LiPS), at man går sammen med Linux Mobile Foundation (LiMo) i et forsøg på at forsimple det mobile Linux-landskab og dermed stå stærkere i kampen mod de nye rivaler.

Ifølge IDC sidder Linux allerede i dag på 11,4 procent af smartphone-markedet.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Red Barnet

IT Infrastructure Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job