Nu begynder arbejdet med fremtidens Symbian

Nokia er klar til at afslutte sit køb af Symbian, og dermed er Symbian Foundation for alvor på skinner, mener folkene bag projektet.

Artikel top billede

Da Symbian i juni måned fyldte 10 år, meddelte Nokia, at man ville købe Symbian Limited, selskabet bag det populære operativsystem, og danne Symbian Foundation - en åben softwareplatform.

I sidste uge meddelte Nokia så, at købet nu stort set er en realitet, og at alle Symbian-ansatte fra 1. februar 2009 bliver Nokia-ansatte.

Symbian sidder ifølge IDC på 63,3 procent af markedet for operativsystemer til smartphones og er dermed suverænt det mest anvendte mobile operativsystem.

Bestyrelsen i det nye Symbian Foundation, der får opbakning af en lang række virksomheder, ser Nokias
udmedling som en milepæl i det projekt, der skal fastholde og udbygge Symbians position på et marked, hvor der bliver stadig hårdere konkurrence.

"I dag er en vigtig milepæl i forsøget på at få Symbian Foundation til at levere sit løfte - at levere industriens mest komplette og dokumenterede operativsystem for at kunne stimulere innovation i mobil-industrien," siger Pierre Garnier fra Texas Instruments på vegne af bestyrelsen i Symbian Foundation.

Bred opbakning

Der er nu flere end 60 virksomheder, blandt andre Motorola, Sony Ericsson og Fujitsu, der bakker op om Symbian-projektet, og selvom opbakningen indtil videre mest er af symbolsk karakter, er det alligevel alfa og omega for projektets fremtid.

Det åbne operativsystem er planlagt at skulle lanceres i 2010, og det vil kombinere Symbians S60-platform med UIQ-platformen, der blandt andet bruges på Sony Ericssons telefoner (og bygger på Symbian) og japanske NTT DoCoMos MOAP (Mobile Oriented Applications Platform).

"Når stiftelsen begynder arbejdet, forventet i første halvdel af 2009, vil den have et unikt, stærkt økosystem af udviklere, producenter og netværks-operatører, der alle er dedikerede til at bygge en mobil platform, der kan frigøre den mobile fremtid," lyder det fra Lee Willliams, der er nomineret til at stå i spidsen for Symbian Foundation.

Symbian Fourndation er dog ikke det eneste open source-projekt på markedet. For nylig meddelte The Linux Phone Standards Forum (LiPS), at man går sammen med Linux Mobile Foundation (LiMo) i et forsøg på at forsimple det mobile Linux-landskab og dermed stå stærkere i kampen mod de nye rivaler.

Ifølge IDC sidder Linux allerede i dag på 11,4 procent af smartphone-markedet.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Spillehallen.dk ApS

Systemadministrator til Spillehallen.dk

Midtjylland

LB Forsikring

Product Owner - Produktudvikling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job