Dicentia konkurs - Sony interesseret i at overtage

Cd- og dvd-producenten Dicentia har begæret sig selv konkurs. Sony er interesseret i at overtage en del af selskabet.

Artikel top billede

Dags dato har cd- og dvd-producenten Dicentia indgivet egen konkursbegæring til Sø- og Handelsretten i København.

"På grund af tabte retssager i Tyskland har vi siden sidste år stået med 100 mand på en fabrik i Tyskland uden at kunne lave noget," fortæller Jesper Schertiger, administrerende direktør, Dicentia, til Computerworld.

På grund af forskellige "fejlinvesteringer" i Europa, tabte retssager og et fogedforbud mod produktion på den tyske fabrik har Dicentia været presset så hårdt likviditetsmæssigt, at det er endt med konkurs.

"Den tyske fabrik gik i betalingsstandsning i november sammen med fabrikken i København, men likviditetsdrænet har været så stort, at vi ikke har kunnet nå at rette moderselskabet op," siger Jesper Schertiger.

Sony interesseret

Samtidig har Sony DADC vist interesse i at overtage de dele af Dicentia, der er holdt uden for konkursen. Det drejser sig især om Dicentias serviceplatform End to End Digital Service Provider.

"Konkursen omfatter kun bygninger og maskiner i det børsnoterede holdingselskab, mens de kommercielle og operationelle aktiviteter med salg og kundekontakt stadig er aktive, og dem er Sony interesset i at købe," fortæller direktøren.

Sony DADC er i gang med en due diligence gennemgang af aktiverne i Dicentia og forventer at overtage 100 mand og aktiviteter i Danmark, Norge og Sverige.

Schertiger forventer, at handlen med den japanske elektronikgigant i løbet af seks uger er på plads.

Jesper Schertiger vil ikke sige det mindste om, hvordan handlen med Sony DADC er skruet sammen.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS