Rygter tager til efter Steve Jobs-afbud til Macworld

Apple-chef Steve Jobs aflyser sin keynote på Macworld, der finder sted om under en måned. Er han syg?

Artikel top billede

Rygterne om Apple-chefen Steve Jobs dårlige helbred tager til, efter Apple sent tirsdag meddelte, at Steve Jobs ikke vil gå på scenen og holde en hovedtale, når Macworld-konferencen løber af stablen i næste måned.

Hovedtalen vil i stedet blive holdt af marketingchef Philip Schiller.

Beslutningen om at lade en anden end Steve Jobs holde Macworld-hovedtalen er betydningsmættet, fordi Steve Jobs' præsentationer på Macworld efterhånden har opnået legende-status i teknologi-verdenen, der tit har ventet i åndeløs spænding på Steve Jobs' og Apples nye frembringelser.

Du kan se de fem bedste af slagsen her.

Den verdensberømte Steve Jobs er på mange måder personificeringen af Apples succes og brand, og det er da også påfaldende, at der ikke findes andre berømte og højtprofilerede Apple-folk end Steve Jobs.

Den tætte forbindelse mellem Apple-chefen og Apple-brandet understreges blot af, at Apple-aktien styrtdykkede i oktober alene på grund af rygter om, at Steve Jobs havde haft et hjerteanfald.

Samme status havde Microsofts Bill Gates engang. Erkendelsen heraf førte til, at Microsoft allerede i slutningen af 1990'erne lagde en langstrakt plan for hans gradvise tilbagetrækning fra den daglige drift af selskabet.

Det skulle give plads og tid til, at hans afløser, Steve Ballmer, og Microsofts øvrige topledelse kunne opbygge den nødvendige ledelsesmæssige pondus. Strategien lykkedes, i det Bill Gates kunne trække sig tilbage uden den mindste effekt på Microsoft-aktien.

Der har tidligere været tegn på, at Apple ønsker at bevæge sig i samme retning - blandt andet, da Steve Jobs valgte at dele scenen med andre Apple-chefer til et MacBook-arrangement i oktober. De talte Tim Cook, der er Apples halv-ukendte driftsdirektør.

Der har gennem lang tid verseret rygter om Steve Jobs sygdom - ikke mindst fordi han i 2004 blev opereret for kræft i bugspytkirtlen. Dengang valgte han ikke at informere aktionærer og kunder om sin sygdom, mens den pågik, for ikke at belaste forretningen.

Rygterne tog for alvor til, da en tynd og bleg Steve Jobs dukkede op til selskabets store udviklerkonference i sommer.

Det magtfulde erhvervsmagasin Forbes udråbte i slutningen af 2007 Steve Jobs til at være verdens mest magtfulde erhvervsmand foran flere store erhvervsledere, der sidder på store forretningskritiske systemer, mens Apple kun har få og ikke-forretningskritiske produkter i porteføljen.

Forklaringen på dette er - som man kan læse i denne analyse - at netop evnen til at sælge varen, sælge budskabet og til at forføre masserne er det, som definerer magt i dag.

Og den har Steve Jobs. Og hans platform har ikke mindst været de store præsentationer på Macworld, der er blevet holdt i San Francisco hvert år siden 1985.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen