Rygter tager til efter Steve Jobs-afbud til Macworld

Apple-chef Steve Jobs aflyser sin keynote på Macworld, der finder sted om under en måned. Er han syg?

Artikel top billede

Rygterne om Apple-chefen Steve Jobs dårlige helbred tager til, efter Apple sent tirsdag meddelte, at Steve Jobs ikke vil gå på scenen og holde en hovedtale, når Macworld-konferencen løber af stablen i næste måned.

Hovedtalen vil i stedet blive holdt af marketingchef Philip Schiller.

Beslutningen om at lade en anden end Steve Jobs holde Macworld-hovedtalen er betydningsmættet, fordi Steve Jobs' præsentationer på Macworld efterhånden har opnået legende-status i teknologi-verdenen, der tit har ventet i åndeløs spænding på Steve Jobs' og Apples nye frembringelser.

Du kan se de fem bedste af slagsen her.

Den verdensberømte Steve Jobs er på mange måder personificeringen af Apples succes og brand, og det er da også påfaldende, at der ikke findes andre berømte og højtprofilerede Apple-folk end Steve Jobs.

Den tætte forbindelse mellem Apple-chefen og Apple-brandet understreges blot af, at Apple-aktien styrtdykkede i oktober alene på grund af rygter om, at Steve Jobs havde haft et hjerteanfald.

Samme status havde Microsofts Bill Gates engang. Erkendelsen heraf førte til, at Microsoft allerede i slutningen af 1990'erne lagde en langstrakt plan for hans gradvise tilbagetrækning fra den daglige drift af selskabet.

Det skulle give plads og tid til, at hans afløser, Steve Ballmer, og Microsofts øvrige topledelse kunne opbygge den nødvendige ledelsesmæssige pondus. Strategien lykkedes, i det Bill Gates kunne trække sig tilbage uden den mindste effekt på Microsoft-aktien.

Der har tidligere været tegn på, at Apple ønsker at bevæge sig i samme retning - blandt andet, da Steve Jobs valgte at dele scenen med andre Apple-chefer til et MacBook-arrangement i oktober. De talte Tim Cook, der er Apples halv-ukendte driftsdirektør.

Der har gennem lang tid verseret rygter om Steve Jobs sygdom - ikke mindst fordi han i 2004 blev opereret for kræft i bugspytkirtlen. Dengang valgte han ikke at informere aktionærer og kunder om sin sygdom, mens den pågik, for ikke at belaste forretningen.

Rygterne tog for alvor til, da en tynd og bleg Steve Jobs dukkede op til selskabets store udviklerkonference i sommer.

Det magtfulde erhvervsmagasin Forbes udråbte i slutningen af 2007 Steve Jobs til at være verdens mest magtfulde erhvervsmand foran flere store erhvervsledere, der sidder på store forretningskritiske systemer, mens Apple kun har få og ikke-forretningskritiske produkter i porteføljen.

Forklaringen på dette er - som man kan læse i denne analyse - at netop evnen til at sælge varen, sælge budskabet og til at forføre masserne er det, som definerer magt i dag.

Og den har Steve Jobs. Og hans platform har ikke mindst været de store præsentationer på Macworld, der er blevet holdt i San Francisco hvert år siden 1985.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S