Rygter tager til efter Steve Jobs-afbud til Macworld

Apple-chef Steve Jobs aflyser sin keynote på Macworld, der finder sted om under en måned. Er han syg?

Artikel top billede

Rygterne om Apple-chefen Steve Jobs dårlige helbred tager til, efter Apple sent tirsdag meddelte, at Steve Jobs ikke vil gå på scenen og holde en hovedtale, når Macworld-konferencen løber af stablen i næste måned.

Hovedtalen vil i stedet blive holdt af marketingchef Philip Schiller.

Beslutningen om at lade en anden end Steve Jobs holde Macworld-hovedtalen er betydningsmættet, fordi Steve Jobs' præsentationer på Macworld efterhånden har opnået legende-status i teknologi-verdenen, der tit har ventet i åndeløs spænding på Steve Jobs' og Apples nye frembringelser.

Du kan se de fem bedste af slagsen her.

Den verdensberømte Steve Jobs er på mange måder personificeringen af Apples succes og brand, og det er da også påfaldende, at der ikke findes andre berømte og højtprofilerede Apple-folk end Steve Jobs.

Den tætte forbindelse mellem Apple-chefen og Apple-brandet understreges blot af, at Apple-aktien styrtdykkede i oktober alene på grund af rygter om, at Steve Jobs havde haft et hjerteanfald.

Samme status havde Microsofts Bill Gates engang. Erkendelsen heraf førte til, at Microsoft allerede i slutningen af 1990'erne lagde en langstrakt plan for hans gradvise tilbagetrækning fra den daglige drift af selskabet.

Det skulle give plads og tid til, at hans afløser, Steve Ballmer, og Microsofts øvrige topledelse kunne opbygge den nødvendige ledelsesmæssige pondus. Strategien lykkedes, i det Bill Gates kunne trække sig tilbage uden den mindste effekt på Microsoft-aktien.

Der har tidligere været tegn på, at Apple ønsker at bevæge sig i samme retning - blandt andet, da Steve Jobs valgte at dele scenen med andre Apple-chefer til et MacBook-arrangement i oktober. De talte Tim Cook, der er Apples halv-ukendte driftsdirektør.

Der har gennem lang tid verseret rygter om Steve Jobs sygdom - ikke mindst fordi han i 2004 blev opereret for kræft i bugspytkirtlen. Dengang valgte han ikke at informere aktionærer og kunder om sin sygdom, mens den pågik, for ikke at belaste forretningen.

Rygterne tog for alvor til, da en tynd og bleg Steve Jobs dukkede op til selskabets store udviklerkonference i sommer.

Det magtfulde erhvervsmagasin Forbes udråbte i slutningen af 2007 Steve Jobs til at være verdens mest magtfulde erhvervsmand foran flere store erhvervsledere, der sidder på store forretningskritiske systemer, mens Apple kun har få og ikke-forretningskritiske produkter i porteføljen.

Forklaringen på dette er - som man kan læse i denne analyse - at netop evnen til at sælge varen, sælge budskabet og til at forføre masserne er det, som definerer magt i dag.

Og den har Steve Jobs. Og hans platform har ikke mindst været de store præsentationer på Macworld, der er blevet holdt i San Francisco hvert år siden 1985.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-partner til IT-Universitetet i København

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen