Stein Bagger: Det var tyrkiske gangstere

Stein Bagger fortæller til politiet, at det er tyrkiske eller pakistanske gangstere, der har truet ham. Pengene blev afleveret kontant, lyder forklaringen.

Artikel top billede

Nu er det kommet frem, hvad Stein Bagger sagde i det lukkede grundlovsforhør.

De personer, der skulle have truet ham 25-30 gange med skydevåben, har angiveligt hverken relationer til Hells Angels eller svenske kriminelle.

Ifølge Stein Bagger er der nemlig tale om, "tyrkiske eller pakistanske gangstere," skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

It-direktøren skulle have udleveret et ukendt antal millioner i "tykke pengeruller på skumle parkeringspladser og andre anonyme steder", skriver avisen, der har talt med kilder tæt på grundlovsforhøret.

Med Stein Baggers forklaring, lader der ikke til at være nogle elektroniske spor til gangsterne.

Ufine venner

Da B.T. kunne afsløre, at Stein Bagger havde en 'sikkerhedsvagt' fra Hells Angels, gik spekulationer igang om rockernes relationer til svindlen.

Også Computerworlds afsløring af Stein Baggers relation til de to svenskere Carl Freer og Mikael P. Ljungman har afstedkommet en del uafklarede spørgsmål.

Stein Bagger lånte blandt andet Mikael P. Ljungmans bil, da han flygtede til USA.

Samtig tyder noget på, at Stein Bagger helst ikke vil forbindes alt for meget til de to dømte svenske bedragere med kriminelle forbindelser.

I hvert fald er forklaringerne om, hvor mange gange han har mødt dem uklare.

I dag fortæller kurator Boris Frederiksen til Børsen, at Stein Bagger formentlig har haft medskyldige i udlandet i forbindelse med svindlen.

Det bygger han på de mange overførsler og betalinger han kan se, der er foretaget i forbindelse IT Factory - det er formentlig ikke lavet af bare en mand, lyder det.

Noget tyder altså på, at Bagmandspolitiet får en travl juletid.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job