Skype-opdatering skal give bedre video-samtaler

En ny Skypeversion er på trapperne. Den vil blandt andet forbedre kvaliteten af video-samtaler, udtaler Skype.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Skype udgiver en stor opdatering af sin klient-software tidligt næste måned, som vil bringe videosamtale i fokus på den ny brugergrænseflade.

Virksomheden har også udgivet en betaversion af Skype til Google Android og andre mobiler, der kan køre Java, og siger, at en version til Apples iPhone er på trapperne. Skype planlægger også at øge sit fokus på erhvervskunder i løbet af året.

Skype 4.0, som har været beta i adskillige måneder, vil blive udgivet tidligt i februar til pc-brugere. Der kommer en Mac-version senere på året, fortalte Scott Durchslag, Skypes driftsdirektør til journalister ved messen Consumer Electronics Show (CES) torsdag.

Denne opdatering indeholder et nyt codec, der kan håndtere video og lyd dobbelt så effektivt som den nuværende version ifølge Duchslag, hvilket vil gøre video mere flydende og bedre lyd. Skype 4.0 vil understøtte video med 30 billeder i sekundet for folk med hurtig nok internetforbindelse, fortæller han.

"Den eneste ting, jeg vil advare imod, er at glemme, at programmet er åbent," sagde han i spøg under en demonstration af et videoopkald fra Europa.

"Heldigvis er jeg lige nu til denne pressekonference og ikke i mit morgenbad."

Den ny Skype-klient viser video i fuld skærm, og brugergrænsefladen har en stor grøn knap, der prominent fremhæver videoopkald. Den understøtter også såkaldt picture-in-picture, så brugeren samtidig kan se sig selv og den, der tales med.

Kommende features i Skype

Et videoopkald mellem tre eller flere personer udgør dog "unikke udfordringer" for Skypes peer-to-peer-infrastruktur, men er en funktion, der står højt på Skypes prioriteringsliste, fortæller Durchslag.

"Forhåbentlig vil vi kunne tilbyde dette i en ikke alt for fjern fremtid," siger han.

Videosamtaler er populære blandt Skypes 370 millioner brugere. Juledag bestod 41 procent af alle Skype-opkald af videoopkald, som folk brugte til at kontakte familie og venner, fortæller han.

Skype er også på vej til flere platforme. Skype Lite, som er den Java-baserede klient til mobiltelefoner, skulle blive gratis tilgængelig fra Google Android Market i de kommende dage. Sammen med T-Mobiles G1 Android-telefon vil Skype Lite kunne køre på flere end 100 Java-kompatible telefoner fra Motorola, LG, Samsung, Nokia og Sony Ericsson ifølge Skype.

Virksomheden har udviklet en Skype-klient til iPhone, men skal have reduceret dens strømforbrug, før den er klar til udgivelse, siger Durchslag.

Flere virksomheder undersøger at bruge Skype til at skære ned på kommunikationsomkostninger, men Durchslag medgiver, at softwaren stadig mangler funktioner, som erhvervslivet kræver, samt en tjenesteinfrastruktur til erhvervsunderstøttelse.

Virksomheden vil hverve value-added forhandlere og systemintegratorer i år for at kunne tilbyde disse tjenester. Skype vil også arbejde på at forbedre sikkerheds- og administrationsfunktioner samt tilbyde mulighed for digitalt at optage videosamtaler, hvilket nogle callcentre kræver.

Durchslag gav ingen detaljer om de planlagte erhvervsfunktioner, men sagde, at Skype sandsynligvis vil starte med at have små og mellemstore virksomheder som målgruppe.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS