Sådan vender Sony Ericsson finanskatastrofe

Situationen hos Sony Ericsson kan ikke kaldes en finanskrise. Det nærmer sig snarere en finanskatastrofe. Ny strategi skal vende den synkende skude.

Artikel top billede

Ikke mange brikker faldt på plads for Sony Ericsson i 2008. En ny strategi for 2009 skal vende den udvikling. Illustration: Viktor Georgiev / iStockphoto

Den svensk-japanske mobilproducent Sony Ericsson har fundet løsningen på selskabets aktuelle finanskrise, der ikke bare gør ondt, men rigtig ondt.

Mens kreditværdigheden hænger i laser hos banker, bil-industrier og privatpersoner, er der nemlig ikke mange, der tænker på den næste mobiltelefon til én krone på tilbud i det lokale supermarked.

Derfor sadler selskabet nu om og forlader den tidligere strategi.

Nu skal det være slut med at putte billige telefoner i kundernes lommer. I stedet vil Sony Ericsson fokusere på high-end-mobilmarkedet.

Blodrød bundlinje

Strategiskiftet kommer efter et usædvanligt dårligt kvartalsregnskab.

Selskabet sluttede 2008 af med et underskud på 261 millioner euro, svarende til næsten to milliarder danske kroner. Et gigantisk skred i forhold til samme kvartal året før, hvor selskabet tilføjede godt 3,7 milliarder kroner til kassebeholdningen.

I 2008 lykkes det ellers at fravriste ligeledes skrantende Motorola titlen som verdens tredje største mobilproducent.

Sony Ericsson henter primært sin omsætning på det europæiske marked.

Mobilproducenten har offentliggjort planer om at fyre 2.000 medarbejdere for at spare 300 millioner euro, men ved kvartalets afslutning stod det klart, at det var nødvendigt at finde yderligere 180 millioner euro.

"2009 bliver barsk"

De penge vil selskabet blandt andet finde ved droppe sit fokus på at vinde markedsandele og i stedet gå efter at øge indtjeningen på hvert solgt telefon.

Det betyder blandt andet, at Sony Ericsson har lagt planerne om udvikling af billige telefoner til Kina og Indien på is.

I stedet sætter selskabet med direktør Dick Komiyama i spidsen sin lid til de high-end-telefoner, der er planlagt til årets sidste halvdel.

Netop den strategi har også IDC i Danmark udpeget som en af måderne, hvor producenterne fortsat kan øge omsætningen.

Dick Komiyama forventer et underskud i 2009, hvor især årets første seks måneder bliver barske.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S