Finanskrise: Vinderen er outsourcing

Hardwaresalg og it-projekter over en bred kam er hårdt ramt i hele Skandinavien. Kun outsourcing ser ud til at komme styrket ud af krisen.

Artikel top billede

Markedet for it-tjenester mærker nu den voksende økonomiske krise, og især er project services og hardwaresalget ramt.

"Når krisen kradser, skærer virksomhederne typisk ned på hardware og 'nice to have'-projekter. Vi forventer det samme sker i denne omgang," lyder det fra Nils Molin, analysehuset IDC's administrerende direktør for Norge og Sverige, i en pressemeddelelse.

IDC vurderer, at væksten i det kommende år er halveret i forhold til 2008.

"Vi vil nok ikke se leverandørerne fyre så meget eller ligefrem lukke virksomheder. Først sker der det, at de eksterne konsulenter skæres væk, og det tæller ikke som fyringer," siger Brian Troelsen, der er chefanalytiker i det danske IDC-selskab.

Det vender i 2012

Analysehuset forventer, at de drøje tider for Norge og Sverige så småt slutter i 2010 og 2011, og at branchen genvinder sit normale præstationsniveau i 2012.

For det danske marked regner chefanalytiker Brian Troelsen med, at tingene vil normalisere sig hurtigere end i vores skandinaviske broderlande.

"Jeg tror, at vi kommer hurtigere til hægterne i Danmark i forhold til i hvert fald Sverige, der har mange store industrivirksomheder som eksempelvis ABB og Scania," lyder det.

Norge anser IDC-analytikeren derimod for at være lidt speciel.

"Jeg tror, at nordmændene skruer lidt op for oliehanerne, hvis det går helt galt. Det virker ikke, som om man fra det offentliges side vil gøre noget for at støtte it-branchen hverken her eller i Sverige og Norge," siger Brian Troelsen.

Transport og detailhandel

Også de mere konjunkturfølsomme brancher som transport og retail er ramt, men et forretningsområde som Business Intelligence og Information Management kan hjælpe på trængslerne, mener IDC.

"Hele det flow af data vil kunne hjælpe virksomhederne med at få styr på deres kundedata og på den måde hurtigere opdage advarselslamper, der blinker," siger Brian Troelsen.

Outsourcing er vinderen

Vinderen bliver ifølge IDC outsourcing og det gælder for hele Skandinavien.

"Jeg regner med, at den nogenlunde gode vækst i de senere år fortsætter. Virksomheder bliver tiltrukket af de omkostningsbesparelser, der som regel er i outsourcing," siger Brian Troelsen.

Markedet for outsourcing vil vokse med omkring seks procent i år, mens markedet for supportservices går den modsatte vej med et fald i den samlede omsætning på minus tre procent i forhold til 2008, mener IDC.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)