Ekstrem lav vækst i verdens it-investeringer

Der vil stort set ikke blive brugt flere penge på it-indkøb i 2009 end sidste år.

Artikel top billede

Forsyningssektoren skal bruge it til effektive løsninger. Det kan man se på de forventede it-indkøb i 2009, siger Gartner.

En halv procents vækst er, hvad det kan blive til i 2009 i forhold til 2008, når det gælder det globale it-indkøb.

Det mener analysehuset Gartner, der forudsiger, at det er forsyningsindustrien, som for eksempel kraftværker, samt sundhedsindustrien og verdens regeringer, der vil trække de største investeringer.

I finanssektoren vil der derimod blive brugt færre penge på it-investeringer end sidste år.

"Interne udgifter, hardware og systemintegration har ramt den finansielle sektor særlig hårdt i 2008, og den vil lide også i 2009," siger John-David Lovelock, som research vice president hos Gartner.

Den meget beherskede vækst til trods vil det samlede tal for verdens it-investeringer i 2009 ligge på 2,7 billioner dollar eller godt 14 billioner kroner (14 millioner millioner kroner.)

Penge til klima-it

Der er helt håndgribelig årsag til, at det er virksomheder i forsynings- og energisektoren, der skal bruge flere penge på it i 2009. I den sektor vil forbruget af it på verdensplan vokse 2,9 procent i år, regner Gartner med.

De intelligente netværk og intelligent styring af el, vand og varme, er it en udadskillelig del af. Netop det område anser regeringer rundt om i verden for at være strategisk vigtig. For skal energien udnyttes mest effektivt, kommer man ikke uden om it-løsninger.

Næsthøjest vækst vil der være inden for sundhedssektoren, hvor udgifterne til it vil vokse 2,2 procent.

Her vil finanskrisen ikke ramme så hårdt, fordi store dele af sundhedsvæsnet hører under og bliver finansieret af det offentlige, siger Gartner-rapporten.

Usikkerhed overfor, hvor dyb og langvarig den globale finanskrise bliver, har især fået store dele af finanssektoren til at holde igen med it-investeringer.

Det var tydeligt i slutningen af 2008, og den negative tendens fortsætter i 2009, hvor det marked vil opleve et fald i størrelsesordenen 0,7 procent, skriver Gartner.

Mere outsourcing

"Investeringslysten er afventende, og der kommer muligvis flere sourcing-aftaler, især hvis virksomheden har et cash flow-problem. Vi har tidligere set, at når der er krisetid, bliver der rørt rundt i outsourcing-gryden," siger danske Gartners administrerende direktør, Peter Suhr.

Virksomhederne er dog klar over, at outsoutcing ikke er hele løsningen, mener han.

"Men der er ingen tvivl om, at alt bliver kigget igennem i øjeblikket - også rene omkostningsreduktioner inden for it."

De it-projekter, der er sat i søen, kører videre, mens den røde stoplampe er tændt for nye projekter, vurderer Gartner-direktøren

"Der skiftes gear rimelig hårdt lige nu, og mange virksomheder vil satse på at investere i noget, der giver hurtig payback, inden for 12 måneder," siger Peter Suhr.

Alle ramt af opbremsning

Samlet vil de amerikanske it-indkøb vokse bare 0,1 procent i 2009, med sundhedssektoren som den drivende faktor og finanssektoren som den, der trækker ned.

Gartner-rapporten ser EMEA-landene under et, og markederne i Afrika, Mellemøsten og Europa vil opleve en mindre nedtur med et fald på 0,3 procent.

Her er det også forsyningssektoren, der trækker i den positive retning.

Det latinamerikanske it-marked vil vokse 4,4 procent. Markederne i de asiatiske lande, som Kina og Indien, vil gå 2,9 procent frem, mens Japan vil opleve en lille tilbagegang på 0,2 procent.

"Den økonomiske opbremsning fortsætter med at have stor betydning for alle, men væksten er skævt fordelt for verdens it-indkøb," konkluderer John-David Lovelock.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S