Dansk Bredbånd hæver priser til det dobbelte

Kunderne i Dansk Bredbånd skal til at betale meget mere for deres internet og telefoni.

Artikel top billede

Dansk Bredbånd hæver priserne markant.

Prisen for en 10/10 mbit forbindelse bliver hævet til 299 kroner fra 199 kroner. Samtidig introducerer man et nyt produkt, der giver en 4/4 mbit til 199 kroner.

Prisen for telefonsamtaler bliver hævet til det dobbelte, nemlig fra 10 øre i minuttet til 20 øre i minuttet.

"Vi bliver nødt til at hæve priserne på grund af øgede netomkostninger og stigende omkostninger til indholdsleverandørerne, men vores priser er stadig fuldt ud konkurrencedygtige på markedet," siger selskabets bestyrelsesformand, Svenn Dam.

Prisstigningen kommer efter Dansk Bredbånd fornylig gennemførte tvangsopgraderinger.

Hos konkurrenten ComX har man en 10/10 mbit forbindelse for 189 kroner samtidig med, at man kan få en 25/25 mbit forbindelse til 299 kroner.

Udmeldingen bliver mødt med utilfredshed.

"Vi ser os efter en anden udbyder i øjeblikket. Den måde, man har behandlet kunderne på i firmaet, er uhørt," siger Jesper E. Siig, formand for Dalgas Have Net, en internetforening på Frederiksberg med 400 medlemmer.

"Det er meget mærkeligt, at man ikke også hæver prisen for kabel-tv, når nu man mener, at prisstigningen er nødvendig i forhold til indholdsleverandørerne."

Underskudsforretning i millionklassen

Dansk Bredbånd har leveret dundrende millionunderskud de seneste par år. Samtidig er egenkapitalen faldet med knap 200 millioner kroner de sidste to år.

Firmaet har skiftet direktør fire gange i løbet af de sidste to år. Sidst for en måned siden hvor tidligere administrerende direktør Svend Erik Thomsen fratrådte sin stilling.

Det er nu op til Andreas Fibiger Nørfelt, der er blevet konstitueret administrerende direktør, at få selskabet på fode.

Det har ellers været driftsdirektøren, Michael Buchholz, der har ledet den daglige drift i de sidste par måneder.

Den danske fiberbranche har i de seneste par måneder været ramt af konkurs og afgående direktører.

Svenn Dam fortæller, at man i Dansk Bredbånd ikke har brug for yderligere kapitaltilførsel i 2009.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Mainframe and .NET Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank