Bredbånds-formand begræder ny direktør-afgang

Svend Thomsen blev den tredje direktør siden 2006, som forlader Dansk Bredbånd før tid. Bestyrelsesformand Svenn Dam ser det som et stort tab.

Artikel top billede

Svend Thomsen er nu tidligere administrerende direktør hos Dansk Bredbånd. Han nåede under et år som topchef i virksomheden. Foto: Dansk Bredbånd

Direktørstolen hos Dansk Bredbånd ligner efterhånden mere en udskiftningsbænk. I går forlod Svend Thomsen bænken og dermed titlen som administrerende direktør i Dansk Bredbånd. De seneste to år har også Niels Svenningsen og Kim Sonne forladt posten.

Bestyrelsesformand Svenn Dam står nu over for endnu engang at skulle finde en ny topdirektør til virksomheden, og det rejser spørgsmålet; hvorfor forlader endnu en direktør posten?

"Det må du spørge Svend Thomsen om. Han har meddelt mig, at han ønsker at stoppe, og det har jeg med beklagelse modtaget meddelelsen om," siger bestyrelsesformand Svenn Dam fra Dansk Bredbånd.

Men den nu forhenværende administrerende direktør holder kortene tæt ind til kroppen og er derfor ikke særlig meddelsom.

Hvorfor har du valgt at stoppe som direktør?
"Det er ud fra mine personlige overvejelser," svarer Svend Thomsen.

Hvad er dine personlige overvejelser?
"Så nærmer vi os det sted, hvor jeg må sige 'ingen kommentarer'."

Og i dagens udgave af dagbladet Børsen nævnes en manglende investor som årsagen.
"Jeg har aftalt med ejeren, at jeg ikke kommenterer på ejerforhold."

Kan ikke gardere sig imod opsigelser

Uanset årsagen skal Dansk Bredbånd endnu engang finde en person, som kan udfylde direktørstolen. Med de tre direktørafgange er det nærliggende at spørge, om virksomheden næste gang finder en topchef, der bliver længere tid i virksomheden.

"Hvad kan man gøre? Vi skal finde den rigtige, som løser den opgave og som bliver længere. Der er ikke andet at gøre, for man kan ikke gardere sig imod, at en direktør siger op. Men det ville være en ganske fortrinlig ting, hvis vi ikke skal ud i det her igen," siger Svenn Dam.

I Svend Thomsens tid som administrerende direktør har virksomheden halveret antallet af medarbejdere, og dermed er underskuddene også blevet mindre. Underskuddet for 2007 lød på 116 millioner kroner, men det går den rigtige vej, mener Svenn Dam.

Bestyrelsesformanden fremhæver, at der er kommet en stor kundetilgang det seneste år. Ifølge Børsen er virksomheden gået fra 20.000 til 60.000 kunder, men tallet er i dag 'markant højere' ifølge bestyrelsesformanden.

En stor del af kunderne skulle dog kun være tv-kunder, og de indbringer knap så meget, som hvis kunderne valgte den komplette løsning med internet, telefon og tv samtidigt.

"Mange af de her mennesker starter jo et eller andet sted med at have et kundeforhold, og det kan godt være, at de starter med at have tv, men de skal også have internet og telefon," siger Svenn Dam

Bestyrelsesformanden afviser i øvrigt, at der skulle mangle investorer i selskabet. Aktionærerne er der stadig om tre måneder, understreger han.

Hvornår direktørstolen igen bliver udfyldt, ønsker Svenn Dam ikke at spå om. Det handler om at finde den rigtige, tilføjer han. Samtidig gør han det klart, at virksomheden ifølge ham har været igennem en god periode under Svend Thomsens ledelse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S