Artikel top billede

Windows-opdatering kommer i næste uge

Næste torsdag frigiver Microsoft tre opdateringer, der vil fikse i hvert fald én kritisk fejl i Windows operativsystem.

Computerworld News Service: Softwareleverandøren fortalte torsdag, at den vigtigste af de tre Microsoft-opdateringer, der kommer i næste uge, vil løse problemet med en kritisk fejl i Windows, som i værste fald kan udnyttes til at installere ondsindet software på offerets computer - lige meget hvilken version af Windows han så end bruger.

De andre to opdateringer skal reparere fejl, som ikke bliver anset for at være nær så slemme som førnævnte, og den ene af de to påvirker ikke brugerne af hverken Windows XP eller Vista.

Microsoft frigiver altid opdateringer den anden tirsdag i hver måned, og torsdagen inden bliver informationerne om de kommende opdateringer offentliggjorte. Denne måneds informationer gør dog en ting klart: Den meget omtalte fejl i Excel vil ikke blive rettet i denne omgang.

Microsoft blev først opmærksom på Excel-fejlen for få uger siden, så det er ikke så underligt, at der endnu ikke har været tid til både at gennemteste og frigive en løsning, siger Andrew Storms, som er director of security operations hos sikkerhedsfirmaet nCircle. Men han mener nu alligevel, at det er "skuffende", at Windows-brugerne bliver nødt til at vente en måned mere.

Udover Excel-problemet har Microsoft også et par andre fejl, de skal have løst. I december anerkendte virksomheden for eksempel, at der er et problem med sikkerheden i WordPads tekst-konverteringsværktøj, som påvirker ældre versioner af Windows.

Sidst, men ikke mindst, ligger der stadig et uløst Windows-problem helt tilbage fra april sidste år. Fejlen gør det muligt for hackere at opnå udvidede brugerrettigheder på offerets system, men Andrew Storms mener, at det er sandsynligt, at Microsoft vil vælge at tage hånd om den sårbarhed i næste uge.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere