Ny anklage i sagen om nedgradering fra Vista

Det månedgamle søgsmål mod Microsoft om nedgraderinger fra Vista er skærpet. Anklageren søger skadeserstatning og ønsker, at sagen får status som kollektivt søgsmål.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den californiske kvinde, der sagsøger Microsoft over nedgraderingsmulighederne ved Windows Vista, har nu revideret sit søgsmål for at fokusere sine anklager på det krav, at brugere er tvunget til at købe de dyreste versioner af Vista for at kunne nedgradere til Windows XP.

Sagen, som oprindeligt blev indgivet til en føderal domstol i Seattle af Emma Alvarado fra Los Angeles, blev genindgivet i torsdag.

I det omformulerede søgsmål gentager Emma Alvarado sine anklager om, at Microsoft forbrød sig mod den amerikanske delstat Washingtons love til beskyttelse mod uredelige forretningsmetoder og forbrugervildledning ved at begrænse computerleverandørers muligheder for at tilbyde XP på nye pc'er efter Vistas lancering først på året 2007.

'Nedgradering' beskriver de Windows-licensrettigheder, der i visse omstændigheder lader brugere bytte nyere versioner af Windows ud med en ældre version uden at være nødt til at betale for en ekstra licens. I praksis overføres licensen fra den nyere version til den ældre.

Det ændrede søgsmål udpensler i langt større detaljer, hvordan Microsoft angiveligt tjener på sin praksis angående nedgradering af Vista. Anklagen går nu især på de begrænsende regler, der siger, at det kun er muligt at nedgradere til XP Professional og kun fra Vista Business og Vista Ultimate.

Fra dyr til lige så dyr

"Selvom mange kunder ville foretrække at købe en ny pc med Windows XP eller i det mindste uden Windows Vista, så har Microsoft brugt sin styrke på markedet til at udnytte forbrugerefterspørgslen på styresystemet Windows XP ved at kræve, at forbrugerne skal købe en pc med licens til Windows Vista og derudover betale (som en del af pc'ens samlede pris) for at nedgradere til Windows XP Professional," som der står i anklageskriftet.

"Hvad, der gør det værre, er, at Microsoft kræver, at forbrugerne køber en pc med licens til enten Vista Business eller Vista Ultimate, hvilket er udgaver af Vista-styresystemet, der:
(a) er dyrere end de almindelige udgaver, og
(b) inkluderer specialiserede funktioner, som den almindelige forbruger hverken har behov for eller ønsker," fortsætter anklageskriftet.

Det bemærkes også, at Windows XP Professional, som er den eneste udgave af XP, man kan nedgradere til, er en dyrere udgave af XP end den almindelige.

"Blot for at hæve salgstallene"

Emma Alvarado hævder, at Microsoft blot opfandt alle disse regler for at hæve salgstallene for og fortjenesten på Vista.

"Microsoft har tilsyneladende udtænkt og implementeret forbrugernes 'ret' til at 'nedgradere' til Windows XP Professional for at:
(a) opretholde og/eller hæve salgstallene for Vista (især udgaverne Vista Business og Vista Ultimate), og
(b) genindvinde sin betydelige investering i udviklingen og produktionen af styresystemet Windows Vista ved at tvinge forbrugerne til at købe de særlige, dyrere udgaver af Vista (Vista Business eller Vista Ultimate) for at 'nedgradere' til styresystemet Windows XP," lyder anklagen fra Emma Alvarado.

Hun anklager også Microsoft for at afpresse forbrugerne med sin nedgraderings-praksis.

"Før Microsoft tillader forbrugerne at 'nedgradere' til Windows XP Professional, kræver virksomheden, at forbrugerne først 'opgraderer' fra Vista Home Basic eller Vista Home Premium til enten Vista Business eller Vista Ultimate.

Microsoft tvinger derved forbrugerne til at hæfte for en unødvendig ekstraudgift på omkring 130 dollars (cirka 770 kroner, red.) afhængig af den specifikke forhandler, hvilket skaber omsætning på det samme beløb for Microsoft," som der står i det ændrede anklageskrift.

De 130 dollars, som Emma Alvarado refererer til, er det samme beløb, som Dell angav sidste år i et svar på anklager om, at virksomheden afkrævede 150 dollars, omkring 890 kroner, for at nedgradere en ny computer til XP.

Her forsvarede Dell sig med, at selvom virksomheden dog tog 120 kroner for at installere XP på maskinen og for at dække udgifterne til nye medier, så bestod de 770 kroner af prisen af, hvad det kostede at opgradere pc'en fra Vista-standardudgaven Home Premium til en af de dyrere Business- eller Ultimate-udgaver.

"Microsoft kræver, at kunder, der ønsker at nedgradere til XP, først må købe licens til Vista Business eller Vista Ultimate," udtalte talsmand for Dell David Frink i december.

"Det løber typisk op i 130 dollars ekstra, selvom nogle forhandlere tager mere for det."

Kollektivt søgsmål

Da Emma Alvarados søgsmål blev indgivet i sidste måned, benægtede Microsoft at tjene penge på nedgraderingerne.

"Microsoft hverken afkræver eller modtager yderligere licensafgift, hvis en kunde udnytter disse nedgraderingsrettigheder," skrev talsmand for Microsoft David Bowermaster i en e-mail i februar.

Denne holdning holder Bowermaster fast i.

"Microsoft tager ikke penge for nedgraderinger," skriver han i en e-mail fra i fredags.

"Visse Windows Vista-licenser, heriblandt Windows Vista Business og Ultimate, inkluderer ret til at nedgradere til forskellige udgaver af Windows XP. Microsoft hverken afkræver eller modtager yderligere licensafgift, hvis en kunde benytter sig af disse rettigheder."

Emma Alvarado søger skadeserstatning og ønsker, at sagen får status som kollektivt søgsmål.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice