Ingen IPv6-gulerod til erhvervslivet

Undersøgelse fra Internet Society viser, at der ikke er nogen klare forretningsargumenter for at skifte til Internet Protocol version 6. Alligevel vil undersøgelsens deltagere opgradere.

Artikel top billede

Der er ikke nogen klar business case for at opgradere til Internet Protocol version 6 (IPv6), viser en ny undersøgelse fra Internet Society (ISOC).

I dag anvendes IPv4 i langt de fleste netværk, hvilket giver mulighed for over fire milliarder unikke IP-adresser. På trods af det store antal IP-adresser har netværksfolk i lang tid advaret om, at der er fare for, at der ikke vil være flere ledige IP-adresser om få år.

Det er et af hovedargumenterne for IPv6, da IPv6 giver et adresserum, der er stort set uudtømmeligt.

Næste skridt i internet-evolutionen

Selvom undersøgelsens deltagere ikke havde en klar business case for at implementere IPv6, så mente de, at IPv6 er et naturligt skridt i udviklingen af internettet.

Samtidig oplyste næsten halvdelen af de adspurgte, at det var krav fra kunderne, som var den primære bevæggrund for IPv6-opgradering.

En anden motivator for at opgradere, var behovet for at afprøve produkter, som baserer sig på IPv6, hvilket kræver et netværk som er IPv6-klar.

Hvad hvis I løber tør for IP-adresser?

Selvom de af undersøgelsens deltagere, der var igang med at udrulle IPv6, rapporterede om manglende IPv6-understøttelse i værktøjer og applikationer, så fandt de at opgraderingen til IPv6 var relativ enkel.

ISOC spurgte, hvad organisationerne vil gøre, hvis de løber tør for IP-adresser baseret på den nuværende IPv4.

De fleste svarede, at de vil gøre mere brug af network address translation (NAT)-teknologi.

Kun to svarede, at de vil anvende IPv6 til at løse problemet.

Opgradering er igang - går det hurtigt nok?

Sidste år blev en del af internettets rodservere opgraderet til at kunne håndtere IPv6-trafik, ligesom Kina i efteråret 2008 meddelte, at de løber tør for IP-adresser inden tre år, hvis de ikke opgraderer til IPv6.

I januar opgjorde bloggeren Derek Morr fra CircleID at kun fire procent af internettet understøtter IPv6.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialist i AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Midtjylland

    Vallensbæk Kommune

    Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Product Owner - Produktudvikling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S