Telenor køber Frank Rasmussens BiBoB

Opdateret: Den norske telegigant køber lavprisselskabet BiBoB for 93 millioner kroner. Sælgeren Frank Rasmussen er en glad mand.

Artikel top billede

Frank Rasmussen solgte tidligere Telmore, og i dag er det så BiBoB, han sælger.

Telenor opruster nu på det danske mobilmarked for lavpristelefoni. I forvejen sidder selskabet på CBB Mobil, og i dag har selskabet købt BiBoB for 93 millioner kroner.

"BiBoB har på rekordtid skabt flotte resultater og opbygget en sund mobilforretning med 69.000 kunder. Vi vil fortsætte dette arbejde og bygge videre på BiBoB-brandet," siger Henrik Clausen, der er administrerende direktør i Telenor Danmark, i en pressemeddelelse.

I forvejen sidder Telenor også på varemærkerne Sonofon og Cybercity, som til sommer skifter navn til Telenor.

"Telenor ønsker løbende at styrke sin position i Danmark og møde kunderne, hvor de er. Ambitionen om løbende at styrke vores markedsposition kan dels nås gennem organisk vækst, dels via opkøb. Vores køb af BiBoB i dag er et godt eksempel på det sidste," fortæller Henrik Clausen.

Med dagens køb overtager Telenor et mobilselskab, som i forvejen lejede sig ind på Telenors netværk.

Frank Rasmussen gør det igen

Sælgeren af BiBoB er Frank Rasmussen, som nu for tredje gang scorer den helt store gevinst. Først solgte han bredbåndsselskabet Image Scandinavia, derefter Telmore og nu sælger han BiBoB. Frank Rasmussen ønsker ikke at udtale sig om købet, da Computerworld fanger ham på mobilen.

"Jeg har aftalt med Telenor, at jeg ikke besvarer noget før pressemødet klokken 12," siger Frank Rasmussen til Computerworld.

Kan jeg spørge, om du er en glad mand?

"Jeg er en glad mand, men det er jeg altid. Det var jeg både før og efter."

Selskabet blev solgt for 93 millioner kroner, men han vil heller ikke afsløre, hvor meget der røg ned i hans egen lomme.

"Men du kan se, at jeg er hovedaktionær," siger han.

Frank Rasmussen vil sammen med Telenor gå i detaljer omkring handlen på et pressemøde klokken 12, men BiBoB-direktøren når lige at få klemt med, at det også er med "vemod", at han nu sælger selskabet.

Købet træder i kraft per dags dato, melder Telenor.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger RPA-udvikler til Robotics Operational Center (ROC)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse