TDC køber resten af Telmore

TDC køber alle aktierne i discountselskabet Telmore og indsætter sin egen direktør i virksomheden. Den seneste handel koster TDC 300 millioner kroner, og stifter Frank Rasmussen forlader Telmore.

TDC køber resten af aktierne i discountselskabet Telmore. Prisen for de 80 procent af aktierne, som TDC ikke i forvejen ejede, er 299 millioner kroner.

Dertil kommer, at TDC skal betale udbytte til Telmores aktionærer. Hvor stort det bliver, vil selskaberne ikke ud med.

Det bliver heller ikke offentliggjort, hvor meget det kostede TDC at købe de første 20 procent af aktierne i april. Allerede dengang fik TDC option på at købe resten af Telmore-aktierne, men prisen vil parterne ikke ud med.

Det er heller ikke til at lokke ud af medstifter og administrerende direktør Frank Rasmussen, hvor stor hans ejerandel af Telmore er.

Derimod står det fast, at mellem de andre investorer i Telmore findes blandt andre stifteren af rekrutteringsbureauet Mercury Urval, Ib Kunøe, og stifteren af den taiwanske netværksproducent Zyxel, Dr. Chu.

Desuden mener flere medarbejdere, at de er blevet lovet en bonus i forbindelse med et eventuelt salg af Telmore, og den sag kan ende i retten.

Frank Rasmussen selv forlader nu Telmore efter en overgangsperiode, hvor han skal hjælpe den nye direktør på plads. Det bliver Allan Christiansen, som TDC henter fra posten som direktør for TDC's private fastnet- og internetkunder.

Henning Vest, administrerende direktør for TDC Mobile International, lover, at Telmore får lov til at bevare sin egen profil, selv om det bliver indlemmet i Danmarks største telekoncern.

- TDC ser frem til at bygge videre på Telmores succes, ikke mindst fordi selskabet er veldrevet og dynamisk, ligesom det har vist, hvor vigtig internettet er for fremtidens kundehåndtering, siger han.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Edlund A/S

Senior Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S