Tirsdagens aviser om it

TDC i nyt gældstilbagekøb. Dating skal hjælpe branche gennem krisen. Eksplosion i datamængder kræver Business Intelligence. Internettet skal tillades under eksamen.

TDC i nyt gældstilbagekøb

Trods tidligere kritik fra selskabets långivere får de lave obligationskurser kapitalfondene bag TDC til at købe endnu mere af selskabets gæld tilbage. Tilbagekøbet lægger sig op ad en international tendens, hvor kapitalfonde globalt køber gæld tilbage i deres selskaber. (Dagbladet Børsen)

Dating skal hjælpe branche gennem krisen

Informations- og kommunikationsteknologi-branchen er hårdt ramt af fyringer i det nordjyske, og det skal konferencen Wireless Vitae 2009 hjælpe med at rette op på. Målet er at matche virksomheder med eksperter og forskere, der kan sætte skub i forretningerne. (Dagbladet Børsen)

Eksplosion i datamængder kræver Business Intelligence

Software til forretningsanalyse vokser trods den nuværende krise. "Den vigtigste besked er, at der stadig er optimisme på BI-markedet. Der kommer færre nye investeringer, men der er absolut en efterspørgsel," siger Brian Troelsen, senioranalytiker, IDC Nordic. (Dagbladet Børsen)

Internettet skal tillades under eksamen

Danske elever skal have styrket deres it-kundskaber. Det sker blandt andet ved at eksamenssituationen i højere grad kommer til at svare til elevernes dagligdag, hvor de flittigt bruger internettet, når de besvarer opgaver i fag som dansk og samfundsfag. Derfor har Undervisningsministeriet iværksat et forsøg, hvor 13 gymnasier og handelsskoler i perioden 2008-2010 lader de studerende bruge internettet, når de er oppe i bestemte skriftlige fag som dansk, virksomhedsøkonomi og matematik på A-niveau. (Berlingske Tidende)

Dagens aviser:
Få automatisk dagens avisresumeer sendt til din indbakke hver morgen. Opret dig som bruger på Computerworld.dk og sæt "Dagens aviser om it" på overvågning med Computerworld Nyhedsovervågning.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere