Telesektoren i Aalborg får million-indsprøjtning

Højteknologifonden spytter sammen med to virksomheder 90 millioner kroner i et 4G-projekt, som skal få Aalborg tilbage på tele-landkortet.

Artikel top billede

Højteknologifonden offentliggjorde i dag hvilke projekter, der skal have andel i fondens millionpulje.

I alt var 332 millioner kroner i spil inklusive indskud fra universiteter og virksomheder, og dagens topscorer blev et 4G-projekt i Aalborg.

Projektet til 90 millioner kroner er det hidtil dyreste, som Højteknologifonden har pumpet penge i. Fonden står for den ene halvdel, mens et konsortium bestående universitetet og de to virksomheder Infineon Technologies og Agilent Technologies bidrager med den anden halvdel.

"Det er for at forbedre vores kompetencer inden for trådløs teknologi til fremtiden, men formålet er egentlig også at sikre, at vi kan fastholde de arbejdspladser, vi har inden for området," siger direktør Per Hartmann Christensen, Infineon Technologies Denmark, til Computerworld.

Da projektet er af forskningskarakter, er det langt fra sikkert, at der kommer et produkt ud af det. Hos Infineon Technologies er direktøren heller ikke helt sikker på, hvad arbejdet på længere sigt kaster af sig.

"Det er svært at sige. I første omgang er det med til at sikre og fastholde jobbene i firmaet og i området, men på sigt kan det blive meget interessant, fordi det netop er den næste platform for trådløs teknologi," siger direktøren om 4G-projektet.

Virksomhederne kender Aalborg

De to firmaer, som involverer sig i projektet, Infineon Technologies og Agilent Technologies, er i forvejen beliggende i Aalborg-området, der historisk set har haft mange virksomheder med kompetencer inden for trådløs teknologi.

Professor Preben Mogensen fra Aalborg Universitet er udpeget til at lede projektet på vegne af Institut for Elektroniske Systemer.

"Nordjylland har gennem mange år været en drivkraft i udviklingen af nye trådløse teknologier. Med vores nye platform gør vi klar til at indtage en førerposition på 4G," udtaler Preben Mogensen i en pressemeddelelse.

Infineon Technologies er en chipproducent med hovedkvarter i Tyskland, mens amerikanske Agilent Technologies udvikler testudstyr til mobilkommunikation.

"Platformen er en enestående mulighed for at få en chipproducent, et testhus og et universitet til at arbejde tæt sammen. Det her skal ikke bare være en teknologisk platform, men også en katalysator for nye aktiviteter og sikring af eksisterende aktiviteter i regionen," fortæller professoren videre.

Nedtur i byens telesektor

Dagens nyhed er godt nyt til telesektoren i Aalborg, som har været grueligt meget igennem. Ikke mindst inden for det seneste halve år.

Professor Anders Drejer fra Aarhus School of Business erklærede sågar sektoren død.

I december sidste år annoncerede den amerikanske mobilgigant Motorola, at koncernen lukker udviklingsafdelingen i Aalborg, som dengang havde mere end 260 ansatte.

Den lokale Motorola-ledelse forsøgte herefter at finde en køber, men administrerende direktør Bo Wassberg måtte i midten af januar kaste håndklædet i ringen.

En anden international virksomhed, der arbejdede med trådløs teknologi i byen, Texas Instruments, fulgte op to uger senere. Virksomheden fyrede samtlige 75 ansatte sidst i januar.

En uge senere meldte virksomheden ETI, at 62 ansatte skulle fyres, og den lokalt forankrede televirksomhed RTX Telecom har også været igennem flere reduktioner i medarbejderstaben.

I forrige måned kunne RTX Telecoms administrerende direktør, Tage Rasmussen, dog fortælle, at virksomheden havde fået en større mexicansk ordre i hus.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S