TDC kigger sultent på Dongs fibernet

Dongs fibernet kan være på vej i hænderne på TDC. Flere politikere på Christiansborg rynker dog på næsen af opkøbet og ønsker redegørelse for at se på eventuelle konkurrenceforvridninger.

Artikel top billede

Statsejede Dong Energy har slået bremsen i for sine fiberinvestering og sat FIH Erhvervsbank til at finde en køber til sit fibernet i Nordsjælland.

Dagbladet Børsen erfarer, at telegiganten TDC meldt sig på banen som en meget interesseret køber. Flere kilder peger ellers på, at et køb af Dongs fibernet er en langsigtet investering, hvilket ikke er i overensstemmelse med de fem TDC-ejeres ønsker for opfedning og hurtigt og lukrativt gensalg af TDC.

Ovemvendt vil et salg af Dongs fibernet til en konkurrent betyde et hårdt slag for TDC's konkurrenceevne.

"Der er to helt oplagte argumenter for, at TDC køber Dong Energys fibernet. Dels kan de få adgang til infrastruktur med rabat, dels kan TDC sætte sig på al fastnet-infrastruktur i Østdanmark blandt de mest købedygtige danskere,« siger Poul Ernst Jessen, analytiker i Danske Bank til Børsen.

TDC's stærkeste udfordrer er Telia Stofa, der har markeder i hele landet.

"Køber TDC nettet, vil koncernens ejere sænke deres risikoprofil betydeligt i forbindelse med et salg af hele TDC," siger Poul Ernst Jessen til Børsen.

Sagen havnet på finansministerens bord

Fordi Dong er statsejet, forstår Enhedslistens teleordfører Per Clausen ikke, hvorfor staten skal spille et monopol af bredbåndet i hænderne på TDC.

"Det er helt uacceptabelt, hvis staten skal bidrage til at styrke TDC's monopol på fastnettet ved at sælge et fibernet til dem," siger han til Børsen.

Per Clausen mener samtidigt, at et Dong-salg til TDC vil betyde mindre konkurrenceevne og har rejst et paragraf 20-spørgsmål til finansmininster Claus Hjort Frederiksen (V) om, hvorvidt TDC skal kunne købe Dong.

"Man skal overveje, om man kan forhindre, at netop TDC kan købe nettet af Dong," siger Per Clausen.

Flere andre it- og teleordførere ønsker en redegørelse fra regeringen angående en eventuelt kommende TDC-køb af Dongs fibernet i Nordsjælland.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network