TDC kigger sultent på Dongs fibernet

Dongs fibernet kan være på vej i hænderne på TDC. Flere politikere på Christiansborg rynker dog på næsen af opkøbet og ønsker redegørelse for at se på eventuelle konkurrenceforvridninger.

Artikel top billede

Statsejede Dong Energy har slået bremsen i for sine fiberinvestering og sat FIH Erhvervsbank til at finde en køber til sit fibernet i Nordsjælland.

Dagbladet Børsen erfarer, at telegiganten TDC meldt sig på banen som en meget interesseret køber. Flere kilder peger ellers på, at et køb af Dongs fibernet er en langsigtet investering, hvilket ikke er i overensstemmelse med de fem TDC-ejeres ønsker for opfedning og hurtigt og lukrativt gensalg af TDC.

Ovemvendt vil et salg af Dongs fibernet til en konkurrent betyde et hårdt slag for TDC's konkurrenceevne.

"Der er to helt oplagte argumenter for, at TDC køber Dong Energys fibernet. Dels kan de få adgang til infrastruktur med rabat, dels kan TDC sætte sig på al fastnet-infrastruktur i Østdanmark blandt de mest købedygtige danskere,« siger Poul Ernst Jessen, analytiker i Danske Bank til Børsen.

TDC's stærkeste udfordrer er Telia Stofa, der har markeder i hele landet.

"Køber TDC nettet, vil koncernens ejere sænke deres risikoprofil betydeligt i forbindelse med et salg af hele TDC," siger Poul Ernst Jessen til Børsen.

Sagen havnet på finansministerens bord

Fordi Dong er statsejet, forstår Enhedslistens teleordfører Per Clausen ikke, hvorfor staten skal spille et monopol af bredbåndet i hænderne på TDC.

"Det er helt uacceptabelt, hvis staten skal bidrage til at styrke TDC's monopol på fastnettet ved at sælge et fibernet til dem," siger han til Børsen.

Per Clausen mener samtidigt, at et Dong-salg til TDC vil betyde mindre konkurrenceevne og har rejst et paragraf 20-spørgsmål til finansmininster Claus Hjort Frederiksen (V) om, hvorvidt TDC skal kunne købe Dong.

"Man skal overveje, om man kan forhindre, at netop TDC kan købe nettet af Dong," siger Per Clausen.

Flere andre it- og teleordførere ønsker en redegørelse fra regeringen angående en eventuelt kommende TDC-køb af Dongs fibernet i Nordsjælland.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS