TDC kigger sultent på Dongs fibernet

Dongs fibernet kan være på vej i hænderne på TDC. Flere politikere på Christiansborg rynker dog på næsen af opkøbet og ønsker redegørelse for at se på eventuelle konkurrenceforvridninger.

Artikel top billede

Statsejede Dong Energy har slået bremsen i for sine fiberinvestering og sat FIH Erhvervsbank til at finde en køber til sit fibernet i Nordsjælland.

Dagbladet Børsen erfarer, at telegiganten TDC meldt sig på banen som en meget interesseret køber. Flere kilder peger ellers på, at et køb af Dongs fibernet er en langsigtet investering, hvilket ikke er i overensstemmelse med de fem TDC-ejeres ønsker for opfedning og hurtigt og lukrativt gensalg af TDC.

Ovemvendt vil et salg af Dongs fibernet til en konkurrent betyde et hårdt slag for TDC's konkurrenceevne.

"Der er to helt oplagte argumenter for, at TDC køber Dong Energys fibernet. Dels kan de få adgang til infrastruktur med rabat, dels kan TDC sætte sig på al fastnet-infrastruktur i Østdanmark blandt de mest købedygtige danskere,« siger Poul Ernst Jessen, analytiker i Danske Bank til Børsen.

TDC's stærkeste udfordrer er Telia Stofa, der har markeder i hele landet.

"Køber TDC nettet, vil koncernens ejere sænke deres risikoprofil betydeligt i forbindelse med et salg af hele TDC," siger Poul Ernst Jessen til Børsen.

Sagen havnet på finansministerens bord

Fordi Dong er statsejet, forstår Enhedslistens teleordfører Per Clausen ikke, hvorfor staten skal spille et monopol af bredbåndet i hænderne på TDC.

"Det er helt uacceptabelt, hvis staten skal bidrage til at styrke TDC's monopol på fastnettet ved at sælge et fibernet til dem," siger han til Børsen.

Per Clausen mener samtidigt, at et Dong-salg til TDC vil betyde mindre konkurrenceevne og har rejst et paragraf 20-spørgsmål til finansmininster Claus Hjort Frederiksen (V) om, hvorvidt TDC skal kunne købe Dong.

"Man skal overveje, om man kan forhindre, at netop TDC kan købe nettet af Dong," siger Per Clausen.

Flere andre it- og teleordførere ønsker en redegørelse fra regeringen angående en eventuelt kommende TDC-køb af Dongs fibernet i Nordsjælland.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job