TDC kigger sultent på Dongs fibernet

Dongs fibernet kan være på vej i hænderne på TDC. Flere politikere på Christiansborg rynker dog på næsen af opkøbet og ønsker redegørelse for at se på eventuelle konkurrenceforvridninger.

Artikel top billede

Statsejede Dong Energy har slået bremsen i for sine fiberinvestering og sat FIH Erhvervsbank til at finde en køber til sit fibernet i Nordsjælland.

Dagbladet Børsen erfarer, at telegiganten TDC meldt sig på banen som en meget interesseret køber. Flere kilder peger ellers på, at et køb af Dongs fibernet er en langsigtet investering, hvilket ikke er i overensstemmelse med de fem TDC-ejeres ønsker for opfedning og hurtigt og lukrativt gensalg af TDC.

Ovemvendt vil et salg af Dongs fibernet til en konkurrent betyde et hårdt slag for TDC's konkurrenceevne.

"Der er to helt oplagte argumenter for, at TDC køber Dong Energys fibernet. Dels kan de få adgang til infrastruktur med rabat, dels kan TDC sætte sig på al fastnet-infrastruktur i Østdanmark blandt de mest købedygtige danskere,« siger Poul Ernst Jessen, analytiker i Danske Bank til Børsen.

TDC's stærkeste udfordrer er Telia Stofa, der har markeder i hele landet.

"Køber TDC nettet, vil koncernens ejere sænke deres risikoprofil betydeligt i forbindelse med et salg af hele TDC," siger Poul Ernst Jessen til Børsen.

Sagen havnet på finansministerens bord

Fordi Dong er statsejet, forstår Enhedslistens teleordfører Per Clausen ikke, hvorfor staten skal spille et monopol af bredbåndet i hænderne på TDC.

"Det er helt uacceptabelt, hvis staten skal bidrage til at styrke TDC's monopol på fastnettet ved at sælge et fibernet til dem," siger han til Børsen.

Per Clausen mener samtidigt, at et Dong-salg til TDC vil betyde mindre konkurrenceevne og har rejst et paragraf 20-spørgsmål til finansmininster Claus Hjort Frederiksen (V) om, hvorvidt TDC skal kunne købe Dong.

"Man skal overveje, om man kan forhindre, at netop TDC kan købe nettet af Dong," siger Per Clausen.

Flere andre it- og teleordførere ønsker en redegørelse fra regeringen angående en eventuelt kommende TDC-køb af Dongs fibernet i Nordsjælland.

Annonce

KMD A/S

Lead Business Consultant

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub