RTX Telecom sender direktøren på porten

Direktør Tage Rasmussen er fortid i RTX Telecom, som han forlader i næste uge. Bestyrelsen har sendt ham på porten efter en stribe røde regnskaber.

Artikel top billede

Efter flere år med røde regnskaber og fyringsrunder har bestyrelsen i det nordjyske teleselskab RTX sendt direktør Tage Rasmussen på porten med virkning fra næste uge.

Tage Rasmussen er trist over, at være blevet fyret på gråt papir med henvisning til, at der skal nye, friske kræfter til i toppen af den cirka 200 mand store virksomhed.

"Jeg har det ikke godt med fyrings-beslutningen, fordi jeg er i gang med en spændende opgave, som jeg ikke får færdiggjort. Men fair nok, det er en bestyrelsesret at beslutte, at det ikke er mig, der skal føre RTX videre," siger Tage Rasmussen til Computerworld.

Inden der bliver fundet en ny administrerende direktør, springer et bestyrelsesmedlem ind som direktør i overgangsperioden. Formentlig bliver det tidligere direktør i GN Resound, Jesper Mailind, som er næstformand i bestyrelsen.

Finanskrisen slukker de sorte tal

RTX Telecom med speciale inden for trådløs teknologi har omsat for omkring den kvarte milliard i de seneste år, men er alligevel kommet ud af regnskaberne med tocifrede millionunderskud.

Trods den nyfundne mexicanske samarbejdspartner, teleoperatør Marcatel, som et led i en turnaround-proces for RTX Telecom, har Tage Rasmussen ikke kunnet overbevise bestyrelsen som værende et kort, der skal spilles på i fremtiden.

"Hvis ikke vi havde haft en finanskrise, så ville vi også være landet på sorte tal i år, fordi RTX er rigtig godt rustet til fremtiden. Derfor er det ekstra-ærgerligt, at det ikke bliver mig, der skal føre RTX videre," siger Tage Rasmussen.

Han vil nu koncentrere sig om at finde bestyrelsesarbejde og eventuelt komme i gang med interim management-arbejde for virksomheder, der står foran salgsprojekter.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Routing & Switching

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S