RTX Telecom sender direktøren på porten

Direktør Tage Rasmussen er fortid i RTX Telecom, som han forlader i næste uge. Bestyrelsen har sendt ham på porten efter en stribe røde regnskaber.

Artikel top billede

Efter flere år med røde regnskaber og fyringsrunder har bestyrelsen i det nordjyske teleselskab RTX sendt direktør Tage Rasmussen på porten med virkning fra næste uge.

Tage Rasmussen er trist over, at være blevet fyret på gråt papir med henvisning til, at der skal nye, friske kræfter til i toppen af den cirka 200 mand store virksomhed.

"Jeg har det ikke godt med fyrings-beslutningen, fordi jeg er i gang med en spændende opgave, som jeg ikke får færdiggjort. Men fair nok, det er en bestyrelsesret at beslutte, at det ikke er mig, der skal føre RTX videre," siger Tage Rasmussen til Computerworld.

Inden der bliver fundet en ny administrerende direktør, springer et bestyrelsesmedlem ind som direktør i overgangsperioden. Formentlig bliver det tidligere direktør i GN Resound, Jesper Mailind, som er næstformand i bestyrelsen.

Finanskrisen slukker de sorte tal

RTX Telecom med speciale inden for trådløs teknologi har omsat for omkring den kvarte milliard i de seneste år, men er alligevel kommet ud af regnskaberne med tocifrede millionunderskud.

Trods den nyfundne mexicanske samarbejdspartner, teleoperatør Marcatel, som et led i en turnaround-proces for RTX Telecom, har Tage Rasmussen ikke kunnet overbevise bestyrelsen som værende et kort, der skal spilles på i fremtiden.

"Hvis ikke vi havde haft en finanskrise, så ville vi også være landet på sorte tal i år, fordi RTX er rigtig godt rustet til fremtiden. Derfor er det ekstra-ærgerligt, at det ikke bliver mig, der skal føre RTX videre," siger Tage Rasmussen.

Han vil nu koncentrere sig om at finde bestyrelsesarbejde og eventuelt komme i gang med interim management-arbejde for virksomheder, der står foran salgsprojekter.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

LB Forsikring

Afdelingschef for Digital Finans

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos