RTX Telecom sender direktøren på porten

Direktør Tage Rasmussen er fortid i RTX Telecom, som han forlader i næste uge. Bestyrelsen har sendt ham på porten efter en stribe røde regnskaber.

Artikel top billede

Efter flere år med røde regnskaber og fyringsrunder har bestyrelsen i det nordjyske teleselskab RTX sendt direktør Tage Rasmussen på porten med virkning fra næste uge.

Tage Rasmussen er trist over, at være blevet fyret på gråt papir med henvisning til, at der skal nye, friske kræfter til i toppen af den cirka 200 mand store virksomhed.

"Jeg har det ikke godt med fyrings-beslutningen, fordi jeg er i gang med en spændende opgave, som jeg ikke får færdiggjort. Men fair nok, det er en bestyrelsesret at beslutte, at det ikke er mig, der skal føre RTX videre," siger Tage Rasmussen til Computerworld.

Inden der bliver fundet en ny administrerende direktør, springer et bestyrelsesmedlem ind som direktør i overgangsperioden. Formentlig bliver det tidligere direktør i GN Resound, Jesper Mailind, som er næstformand i bestyrelsen.

Finanskrisen slukker de sorte tal

RTX Telecom med speciale inden for trådløs teknologi har omsat for omkring den kvarte milliard i de seneste år, men er alligevel kommet ud af regnskaberne med tocifrede millionunderskud.

Trods den nyfundne mexicanske samarbejdspartner, teleoperatør Marcatel, som et led i en turnaround-proces for RTX Telecom, har Tage Rasmussen ikke kunnet overbevise bestyrelsen som værende et kort, der skal spilles på i fremtiden.

"Hvis ikke vi havde haft en finanskrise, så ville vi også være landet på sorte tal i år, fordi RTX er rigtig godt rustet til fremtiden. Derfor er det ekstra-ærgerligt, at det ikke bliver mig, der skal føre RTX videre," siger Tage Rasmussen.

Han vil nu koncentrere sig om at finde bestyrelsesarbejde og eventuelt komme i gang med interim management-arbejde for virksomheder, der står foran salgsprojekter.

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S