RTX Telecom sender direktøren på porten

Direktør Tage Rasmussen er fortid i RTX Telecom, som han forlader i næste uge. Bestyrelsen har sendt ham på porten efter en stribe røde regnskaber.

Artikel top billede

Efter flere år med røde regnskaber og fyringsrunder har bestyrelsen i det nordjyske teleselskab RTX sendt direktør Tage Rasmussen på porten med virkning fra næste uge.

Tage Rasmussen er trist over, at være blevet fyret på gråt papir med henvisning til, at der skal nye, friske kræfter til i toppen af den cirka 200 mand store virksomhed.

"Jeg har det ikke godt med fyrings-beslutningen, fordi jeg er i gang med en spændende opgave, som jeg ikke får færdiggjort. Men fair nok, det er en bestyrelsesret at beslutte, at det ikke er mig, der skal føre RTX videre," siger Tage Rasmussen til Computerworld.

Inden der bliver fundet en ny administrerende direktør, springer et bestyrelsesmedlem ind som direktør i overgangsperioden. Formentlig bliver det tidligere direktør i GN Resound, Jesper Mailind, som er næstformand i bestyrelsen.

Finanskrisen slukker de sorte tal

RTX Telecom med speciale inden for trådløs teknologi har omsat for omkring den kvarte milliard i de seneste år, men er alligevel kommet ud af regnskaberne med tocifrede millionunderskud.

Trods den nyfundne mexicanske samarbejdspartner, teleoperatør Marcatel, som et led i en turnaround-proces for RTX Telecom, har Tage Rasmussen ikke kunnet overbevise bestyrelsen som værende et kort, der skal spilles på i fremtiden.

"Hvis ikke vi havde haft en finanskrise, så ville vi også være landet på sorte tal i år, fordi RTX er rigtig godt rustet til fremtiden. Derfor er det ekstra-ærgerligt, at det ikke bliver mig, der skal føre RTX videre," siger Tage Rasmussen.

Han vil nu koncentrere sig om at finde bestyrelsesarbejde og eventuelt komme i gang med interim management-arbejde for virksomheder, der står foran salgsprojekter.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect