Microsoft angriber livsnerven hos Nintendos Wii

Den amerikanske it-gigant udstyrer sin Xbox 360 med en ny enhed med indbygget bevægelsessensor.

Artikel top billede

Nintendo har med sin Wii indtil videre trukket sig bedst ud af kampen mellem spilkonsollerne.

En stor del af Wiis succes kan tilskrives, at Nintendo satsede på controllere med indbygget bevægelsessensor. Med dem kan Wii-spillerne eksempelvis spille tennis og bowling. På den måde har Nintendo fået fat i et publikum, der bruger spillemaskinen til fysisk aktivitet.

Microsoft forsøger nu også at kapre dette publikum til sin Xbox 360.

Således afslører det amerikanske firma, at det er på vej med en enhed med indbygget bevægelsessensor under navnet Project Natal, skriver Financial Times.

Chris Lewis er leder af afdelingen for interaktiv underholdning i Xbox Europe, og ifølge ham kan denne nye gadget til Xbox 360 forlænge konsollens levetid.

"Uden tvivl, vi er opsatte på forlængelsen af denne livscyklus, og jeg tror, at vi er specielt godt stillede til at gøre det med denne platform," siger Chris Lewis om Project Natal til Financial Times.

Det ny stykke legetøj fra Microsoft indeholder udover bevægelsessensor også mikrofon og kamera, som registrerer brugerens bevægelser.

Ifølge analytikere kan enheden fra Microsoft først være klar sidst i 2010. Sony er muligvis på vej med en ny controller med bevægelsessensor, skriver avisen.

Se den i brug her:

Rettelse: Tidligere stod der skrevet, at det var en controller, men der er tale om en enhed, der uden controller registrerer brugerens bevægelser.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S