Trojaner i falsk opdatering til Outlook og Express

En mail, der udgiver sig for at være en kritisk opdatering til Microsofts mail-klienter, er falsk, og den gemmer i stedet på en grim overraskelse.

Artikel top billede

Klikker man på linket i den falske mail, lægges en trojaner, der overvåger en række top-sider, på maskinen.

Software-giganten Microsoft udgiver med månedlig punktlighed sikkerhedsopdateringer, der lukker huller i firmaets produkter. Det foregår den anden tirsdag i hver måned.

Lyssky personer udnytter i øjeblikket Microsofts navn og opdateringsrutine til at udsende spam-mails, der indeholder falske oplysninger om sikkerhedsopdateringer til Microsofts mail-klienter.

For to uger siden rapporterede sikkerhedsfirmaet Trend Micro om et phishing-angreb mod brugere af Microsoft Outlook.

Nu oplyser firmaet, at der igen er opdaget spam-udsendelser, der udgiver sig for at være en kritisk opdatering til Microsoft Outlook og Microsoft Express.

"Problemet med opdateringer fra Microsoft og andre store softwareproducenter er, at de rigtige opdateringer hurtigt følges op af falske," siger Kim Lindberg, sikkerhedsekspert i Trend Micro.

"Det er utrolig svært for almindelige brugere at skelne mellem den ægte og falske vare. Vi anbefaler derfor altid, at brugerne foretager deres opdateringer direkte fra Microsofts egen hjemmeside."

Overvåger masser af top-sider

Spam-mailen ligner til forvksling en mail, der godt kunne komme fra Microsoft og de fleste links i meddelelsen er ægte - blandt andet henvisningen til "Kontakt os" og til "Brugervilkår".

Klikker man på det indlejrede link, som angiveligt fører til den kritiske opdatering, bliver man dog ført til en anden destination, der i stedet lægger en trojansk hest på harddisken.

Den trojanske hest indeholder en liste med websider, som den hele tiden overvåger, lyder det fra Trend Micro.

Listen inkluderer blandt andet sider som store banker, Facebook, MySpace og YouTube.

Nå en bruger med en inficeret maskine besøger en af websiderne på listen, begynder den trojanske hest at overvåge tastaturet for at opsnappe følsomme oplysninger som brugernavn, adgangskoder og kreditkortoplysninger.

Informationerne gemmes i en fil, der efterfølgende sendes til bagmændene.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect