Eksperter: Ulovligt at udlevere gamle logningsdata

Eksperter i persondatabeskyttelse og overvågning kalder opbevaring og udlevering af gamle logningsdata "kritisabelt" og "ulovligt."

Artikel top billede

Det er kritisabelt og endda ulovligt, når politiet i forbindelse med logningsbekendtgørelsen i en lang række tilfælde har fået udleveret data om danskernes telefoni- og surf-vaner, som for længst burde være slettet.

Det mener Charlotte Bagger Tranberg, som er forsker ved Aalborg Universitet og ekspert i privatlivsbeskyttelse og overvågning.

"Hele bestemmelsen er lavet, for at vi ikke skal få dataophobning, altså at der ikke skal være lagre af oplysninger om folk, som man lige gemmer, til hvis nu man en dag får brug for dem."

Derfor er teleselskabernes udlevering af logningsdata, som burde være slettet, et problem, mener hun.

"Retssikkerhedsmæssigt er det uheldigt, at vi laver en retstilstand, som siger, at disse oplysninger maksimalt skal lagres i et år, og det så viser det sig, at vi faktisk lagrer dem i længere tid," siger Charlotte Bagger Tranberg.

Hun bakkes op af Oluf Jørgensen, som blandt andet forsker i ytringsfrihed og persondatabeskyttelse ved journalisthøjskolen i Århus.

Han fortæller, at hele regelsættet om logning og krav om opbevaring af data i et år hviler på en balance mellem hensynet til efterforskning og hensynet til folks ret til at kunne kommunikere uden at blive overvåget af statslige myndigheder.

"Og der har man så fundet frem til regelsættet; et år, men ikke længere. Der er en mening med reglerne, og de skal overholdes. Derfor er det jo kritisabelt, at politiet ser bort fra det, og at nogle teleselskaber ikke overholder det," siger Oluf Jørgensen.

Espersens regel

Danske tele- og internetudbydere har på grund af den omdiskuterede logningsbekendtgørelse siden den 15. september 2007 været pålagt at gemme oplysninger om danske borgere, virksomheder og myndigheders elektroniske kommunikation på tele- og internettet i mindst 12 måneder.

Samtidig har tidligere justitsminister Lene Espersen (K) under den stormomsuste offentlige debat før, under og efter lognings-starten slået fast, at de indsamlede oplysninger om tele- og internetkundernes gøren og laden kun må gemmes i 12 måneder.

Alligevel viser en afrapportering om brugen af logningsbekendtgørelsen til EU Kommissionen, at politiet i 37 tilfælde har forespurgt på og fået udleveret data som burde være slettet.

Kritik af teleselskaber og politiet

Ifølge Oluf Jørgensen bryder tilstedeværelsen og udleveringen af de mere end 12 måneder gamle logningsdata en bekendtgørelse, som bygger på en lov.

Derfor er der for ham at se tale om lovbrud, når politiet i flere tilfælde har modtaget data fra teleselskaberne, som burde være slettet.

"Det er ulovligt, idet det strider mod paragraf 28 i Udbudsbekendtgørelsen," siger Oluf Jørgensen.

Og den mening er Oluf Jørgensen ikke alene om. Synspunktet støttes af kollegaen i Aalborg, Charlotte Bagger Tranberg.

"Paragraf 28 i Udbudsbekendtgørelsen skal i de her tilfælde fortolkes sådan, at data kun må opbevares i et år.

"I og med at teleselskaberne udleverer oplysninger som er mere end et år gamle, handler de i strid med bekendtgørelsen," siger Charlotte Bagger.

Oluf Jørgensen fortæller, at det i sagen om de udleverede, gamle logningsdata i overvejende grad er teleselskaberne, som må være de skyldige.

Sagen om udleveringen af logningsdataene, som burde være slettet, har foreløbig to spillere; Politiet og teleselskaberne. Spørgsmålet er, hvem der har gjort noget galt.

"Kan man sige noget om, hvem der gør noget forkert?"
"Ja, det er jo primært teleselskaberne som gør noget forkert, fordi den bekendtgørelse, hvor paragraf 28 står, er rettet til teleselskaberne. Så det er primært dem, som gør noget forkert."

Er det ulovligt?
"Ja, det tyder på, at der i en række tilfælde er udleveret oplysninger som er over et år gamle. Og det ser ud til at være i strid med den pågældende bekendtgørelses paragraf 28. Det er primært teleselskaberne, som skal overholde denne bekendtgørelse."

Men teleselskaberne er ikke alene om at modtage kritik fra Oluf Jørgensen på grund af udleveringen af logningsdata, som burde være slettet.

"Det jo virker besynderligt, at politiet, som har en særlig opgave med at overholde love og regler, aktivt anmoder om oplysninger, som skulle være slettet," siger Oluf Jørgensen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension