Dansk Xerox-partner har millioner ude at svømme

Xerox- og HP-forhandleren XDP Print i Aalborg er i så svære økonomiske vanskeligheder, at ledelsen har lånt firmaet knap to millioner kroner, som står tilbage for øvrige kreditorer.

Artikel top billede

Usikkerhed om finansiering af den fremtidige drift har fået ledelsen af Xerox- og HP-partneren XDP Print i Aalborg til at låne virksomheden 1,9 millioner kroner. Derudover har en af virksomhedens aktionærer efter regnskabsårets afslutning nytegnet aktier for i alt 880.000 kroner.

Oven på kapitalindsprøjtningen har XDP Print ifølge regnskabsberetningen fortsat haft finansielle kvaler og derfor "indledt forhandlinger omkring finansiering af selskabets fremtidige drift samt påbegyndt tilpasning af selskabets organisation til forventning om fremtidigt aktivitetsniveau."

"Vi havde et rigtigt skidt regnskab sidste år, og det ser ikke meget bedre i år," siger Morten Lemvig, direktør, XDP Print.

Tegnet ny kapital

Til gengæld fik XDP i sidste uge en principbeslutning på plads med primært selskabets pengeinstitut, der ifølge Morten Lemvig betyder, at der bliver nytegnet en "ikke uvæsentlig kapital som gør, at vi både får ryddet op og sikres kapital til den fremtidige drift af selskabet."

Blandt andet bliver Morten Lemvigs lån til selskabet på to millioner kroner konverteret til aktier.

"Derudover bliver der nytegnet aktier for små 900.000 kroner, og jeg tegner selv aktier for yderligere to en halv millioner kroner. Endelig konverterer vores pengeinstitut en del af gælden til aktier. Så alt i alt ser det hele ganske fornuftigt ud," siger Morten Lemvig på et tidspunkt, da aftalen i princippet er på plads, men ikke underskrevet.

Minus 5,6 millioner

Forskellige uenigheder i kredsen af ejere bag XDP Print er ifølge direktøren brudt ud i lys lue.

Uden at fortabe sig i detaljer fortæller Morten Lemvig om et "voldsomt slagsmål i aktionærgruppen", som resulterede i både "noget fyring af aktionærer og også bortvisning".

"Det er klart, at når man ryger ind i sådan noget turbulens via aktionærkredsen, så kan det hurtigt mærkes på bundlinjen," siger Morten Lemvig.

XDP Print kom ud af 2008 med et "ikke tilfredsstillende" underskud på 5,6 millioner kroner ud af en bruttofortjeneste på knap 12 millioner kroner, og selskabet har også måttet sige farvel til egenkapitalen, der faldt fra 8,6 millioner kroner i 2007 til minus 1,2 millioner i 2008.

Læses lige nu

    SOS International

    Azure System Specialist – Team Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg