Ubuntu-selskab: Tag det nu roligt med Chrome OS

Ubuntu-producenten Canonical opfordrer til besindelse med al Chrome OS-hysteriet. "Det er altså ikke et hit, bare Google har annonceret, at det kommer," lyder meldingen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Ubuntu-producenten Canonical føler sig trods Googles kommende styresystem, Chrome OS, sikker på, at selskabet kan beholde sin fører-position på markedet for Linux-styresystemer

Ganske vist har Google et meget kendt brand, ligesom selskabet har udviklings-ressourcer, der klart overgår det, som Canonicals cirka 200 ansatte og årlige omsætning på 160 millioner kroner, kan præstere.

Men Chrome OS er altså ikke et kæmpehit, bare fordi man annoncerer, at det er på vej, lyder det fra Gerry Carr, marketingchef i Canonical.

Det er jo nemt bare at kæfte op

Han påpeger, at det er en hel del sværere at bygge et komplet og brugervenligt styresystem end det er at "smide et par nye features på en søgemaskine."

Gerry Carr er endvidere skeptisk overfor Googles udmeldte samarbejdsplaner med en række store pc-producenter.

"Alle ved, at det er utroligt nemt at underskrive en partnerskabs-aftale," siger han.

Ubuntu blev lanceret for mindre end fem år siden, og er i dag blandt de mest udbredte linux-distributioner, selv om dets markedsandel fortsat blot er en lillebitte brøkdel af den andel, som Microsofts Windows sidder på.

En ned-skaleret version af Ubuntu - Ubuntu Netbook Remix - nyder stor succes på netbook-markedet. Producenter som Hewlett Packard, Toshiba og Dell sælger alle Ubuntu-baserede netbooks, oplyser Gerry Carr.

Han mener, at der fortsat er "meget lang tid" til markedet ser netbooks med Chrome OS - nemlig i 2010.
I mellemtiden vil Canonical holde det teknologiske tempo i vejret. Google bedyrer for eksempel, at Chrome vil kunne få brugerne på nettet få sekunder efter, at de har tændt for maskinen.

Gerry Carr siger, at 10.04-versionen af Ubuntu Netbook Remix, der ventes på gaden til næste forår, vil være i stand til at boote netbook-computere som for eksempel Dells Inspiron Mini 9 på blot 10 sekunder. I dag tager det 25 sekunder.

Chrome ikke designet til det vigtigste af alt

Mens Ubuntu bevæger sig fremad mod at gøre forbindelsen mellem nettet og computeren mere gnidningsfri er hovedmålet - i modsætning til Googles Chrome OS - fortsat at "bygge et ægte desktop-styresystem,"

"Jeg udfører fortsat en masse arbejde på computeren, når jeg er offline. Vi vil være det største [Linux]-selskab på markedet, og det betyder meget at være ekstremt god offline, når det gælder eksempelvis udviklingslande [hvor der ikke er god netforbindelse.]," siger Gerry Carr.

Dell glimrede ved sit fravær på listen over selskaber, der har indgået aftaler med Google om Chrome. Dell har tidligere meddelt, at en tredjedel af Inspiron Mini netbook-computere i dag leveres med Ubuntu.

Gerry Carr siger da også, at Dell og Canonical har et "fantastisk forhold" - ikke mindst på grund af Dells strategi med direkte salg til kunderne, der altså undgår detail-handlen, som ifølge Carr ikke er særligt venligt stemt overfor Linux.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job