Ubuntu-selskab: Tag det nu roligt med Chrome OS

Ubuntu-producenten Canonical opfordrer til besindelse med al Chrome OS-hysteriet. "Det er altså ikke et hit, bare Google har annonceret, at det kommer," lyder meldingen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Ubuntu-producenten Canonical føler sig trods Googles kommende styresystem, Chrome OS, sikker på, at selskabet kan beholde sin fører-position på markedet for Linux-styresystemer

Ganske vist har Google et meget kendt brand, ligesom selskabet har udviklings-ressourcer, der klart overgår det, som Canonicals cirka 200 ansatte og årlige omsætning på 160 millioner kroner, kan præstere.

Men Chrome OS er altså ikke et kæmpehit, bare fordi man annoncerer, at det er på vej, lyder det fra Gerry Carr, marketingchef i Canonical.

Det er jo nemt bare at kæfte op

Han påpeger, at det er en hel del sværere at bygge et komplet og brugervenligt styresystem end det er at "smide et par nye features på en søgemaskine."

Gerry Carr er endvidere skeptisk overfor Googles udmeldte samarbejdsplaner med en række store pc-producenter.

"Alle ved, at det er utroligt nemt at underskrive en partnerskabs-aftale," siger han.

Ubuntu blev lanceret for mindre end fem år siden, og er i dag blandt de mest udbredte linux-distributioner, selv om dets markedsandel fortsat blot er en lillebitte brøkdel af den andel, som Microsofts Windows sidder på.

En ned-skaleret version af Ubuntu - Ubuntu Netbook Remix - nyder stor succes på netbook-markedet. Producenter som Hewlett Packard, Toshiba og Dell sælger alle Ubuntu-baserede netbooks, oplyser Gerry Carr.

Han mener, at der fortsat er "meget lang tid" til markedet ser netbooks med Chrome OS - nemlig i 2010.
I mellemtiden vil Canonical holde det teknologiske tempo i vejret. Google bedyrer for eksempel, at Chrome vil kunne få brugerne på nettet få sekunder efter, at de har tændt for maskinen.

Gerry Carr siger, at 10.04-versionen af Ubuntu Netbook Remix, der ventes på gaden til næste forår, vil være i stand til at boote netbook-computere som for eksempel Dells Inspiron Mini 9 på blot 10 sekunder. I dag tager det 25 sekunder.

Chrome ikke designet til det vigtigste af alt

Mens Ubuntu bevæger sig fremad mod at gøre forbindelsen mellem nettet og computeren mere gnidningsfri er hovedmålet - i modsætning til Googles Chrome OS - fortsat at "bygge et ægte desktop-styresystem,"

"Jeg udfører fortsat en masse arbejde på computeren, når jeg er offline. Vi vil være det største [Linux]-selskab på markedet, og det betyder meget at være ekstremt god offline, når det gælder eksempelvis udviklingslande [hvor der ikke er god netforbindelse.]," siger Gerry Carr.

Dell glimrede ved sit fravær på listen over selskaber, der har indgået aftaler med Google om Chrome. Dell har tidligere meddelt, at en tredjedel af Inspiron Mini netbook-computere i dag leveres med Ubuntu.

Gerry Carr siger da også, at Dell og Canonical har et "fantastisk forhold" - ikke mindst på grund af Dells strategi med direkte salg til kunderne, der altså undgår detail-handlen, som ifølge Carr ikke er særligt venligt stemt overfor Linux.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS