Bill Gates angriber Chrome OS: "Hvad er det nye?"

Microsoft-stifter Bill Gates er skeptisk over for Googles nyeste påfund, styresystemet Chrome OS. Der er intet nyt under solen, mener han.

Artikel top billede

Bill Gates retter skytset mod Google i nye udtalelser. "Jeg ser det mere som misbrug af begrebet browser end som en reel ændring," siger han om Chrome OS.

Teknologi-verdenen svømmer i disse dage over med analyser og kommentarer om, hvilken betydning Googles nye styresystem, Chrome OS, kommer til at få for it-branchen - og ikke mindst for Microsofts Windows-styresystem.

Selv tager Microsofts grand old man, stifter Bill Gates, imidlertid situationen helt roligt. Der er nemlig intet nyt i det, Google laver, mener han.

"Der er mange, mange udgaver af Linux-styresystemet på markedet, der alle er pakket ind på forskellige måder," siger han.

"På nogle punkter overrasker det mig, at folk opfører sig som om, der er noget nyt i det. Android kører allerede på netbooks - det har også en browser indbygget," siger Bill Gates i et interview med CNET News.

Bill Gates: 'Browser' er et meningsløst ord
Bill Gates fortæller videre, at han har svært ved at forholde sig yderligere til Google Chrome - og ikke mindst den massive omtale, det nye styresystem har fået.

"Jo mere vage Google er i sine udmeldinger, jo mere interessant bliver det," konstaterer han blot.

Selvom Google altså har været sparsomme med informationerne om det nye operativsystem, står det klart, at det i høj grad skal være net-baseret og agere som én stor browser. Det koncept giver Bill Gates ikke meget for.

"Det viser bare, at ordet browser er blevet helt meningsløst. Hvad er en browser? Hvad er ikke en browser? Når du afspiller en film, er det så en browser eller ej? Når du redigerer tekst, er det så en browser eller ej?," siger han.

"Jeg ser det mere som misbrug af begrebet browser end som en reel ændring," siger Bill Gates om Chrome OS.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S