Amazon fjerner e-bøger fra brugeres Kindle

Amazon i rollen som Big Brother: Sletter automatisk bøger fra brugeres e-bogslæsere. Forklaringen er enkel, lyder det fra Amazon.

Artikel top billede

En del brugere af Amazons e-bogslæser Kindle har på det seneste oplevet at miste elektroniske bog-udgaver - ikke på grund af softwarefejl, men på grund af, at Amazon automatisk kan slette brugernes bøger, hvis selskabet mener, at det er nødvendigt.

Ifølge Amazon er det nødvendigt, fordi der har været problemer med bøgernes copyright.

Det skriver The New York Times

Amazon-talsmanden Drew Herdener skriver i en e-mail til New York Times, at bøgerne var tilføjet til Kindles elektroniske boghandel af et firma via en selvbetjeningsfunktion.

Det viste sig senere, at virksomheden ikke havde rettighederne til at udgive bøgerne.

"Da vi blev gjort opmærksomme på problemet af rettighedshaverne, fjernede vi de ulovlige kopier fra vores systemer og fra vores kunders e-bogslæsere," forklarer Drew Herdener til avisen og gør opmærksom på, at kunderne har fået deres penge tilbage.

Bøgerne ryger ned i hukommelseshullet

Ved en skæbnens ironi er det bøgerne "1984" og "Animal Farm" af George Orwell, som Amazon i denne omgang har slettet fra brugernes Kindles.

I "1984" arbejder censorer på at fjerne avisartikler og tekster, der ikke passer Big Brother-regimet. Artiklerne sendes til afbrænding via et "hukommelseshul".

Amazons seneste automatiske sletning af e-bøger er tilsyneladende ikke første gang. På forummet mobileread berettes om bøger af forfatteren Ayn Rand som slettes.

Kindle-brugere rasende

Amazons handlinger diskuteres indgående på nettet, deriblandt på Amazons Kindle-community.

Ifølge The New York Times blev den 17-årige Justin Gawronski særlig hårdt ramt.
Som led i et projekt var han igang med at læse "1984" på sin Kindle og han mistede alle sine noter.
"De tog ikke kun bogen, de stjal mit projekt," udtaler Justin Gawronski.

Amazon fortryder nu sletningen af bøger og siger, at selskabet vil ændre fremgangsmåden fremover.

"Vi ændrer vores systemer, så vi fremover ikke vil fjerne bøger fra kundernes læsere i den slags situationer," lyder det fra Drew Herdener.

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job