DONG investerer i fiber og er klar til frasalg

Energikoncernen DONG Energy melder i dagens halvårsregnskab, at selskabet søger en køber eller en partner til sit fibernet. Samtidig fremgår det, at der fortsat graves fiber ned.

Artikel top billede

I dag kom DONG Energy med første halvårsregnskab for 2009. Heri fremgår det, hvad energiselskabet ønsker at gøre med det fibernet, som koncernen har gravet ned i Nordsjælland.

Der er to muligheder, fremgår det af selskabets rapport. Enten et salg eller en partneraftale.

I sidstnævnte tilfælde drejer det sig formentlig om, at et firma kommer ind som tjenesteudbyder på nettet. Det kunne være spillere som TDC og Telenor.

"DONG Energy har startet en proces, der kan udbrede fibernettets store potentiale. Dette skal ske via en dialog med udvalgte danske og udenlandske virksomheder, der tilbyder ydelser inden for tele-kommunikation, mobil- og internet," skriver selskabet i rapporten.

Derefter anfører selskabet:

"Resultatet kan blive, at DONG Energy indgår partnerskab eller finder en køber til fiberaktiviteterne."

DONG graver stadig

Regnskabet afslører samtidig, at DONG i årets andet kvartal fortsatte med at grave fiber ned, selvom muligheden om et salg allerede blev beskrevet i rapporten for årets første kvartal.

Under afsnittet investeringer fremgår det, at selskabet i årets første seks måneder gravede fiberkabler ned for 143 millioner kroner i Nordsjælland.

Fra januar til og med marts havde selskabet investeret 61 millioner kroner i fibernettet, og dermed har DONG i årets andet kvartal brugt 82 millioner kroner på fiberkabler i det nordsjællandske.

TDC nævnt som køber

Det har tidligere været fremme, at TDC skulle være interesseret i at købe fibernettet. Det vil ifølge aktieanalytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Markets betyde, at TDC overtager den fulde kontrol med alle faste bredbåndsforbindelser i Nordsjælland.

Den melding fik folketingsmedlem Morten Helveg Petersen fra De Radikale på banen. Han ønskede i juni, at fibermarkedet blev undersøgt nærmere, så der ikke opstod en skævvridning af konkurrencen.

Brancheorganisationen IT-Branchen meldte efterfølgende ud, at hele fiberteknologien burde åbnes, ligesom TDC i dag er pålagt at åbne sit kobbernet for fremmede.

Det var et forslag, som blandt andet begejstrede Enhedslistens Per Clausen.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S