DONG investerer i fiber og er klar til frasalg

Energikoncernen DONG Energy melder i dagens halvårsregnskab, at selskabet søger en køber eller en partner til sit fibernet. Samtidig fremgår det, at der fortsat graves fiber ned.

Artikel top billede

I dag kom DONG Energy med første halvårsregnskab for 2009. Heri fremgår det, hvad energiselskabet ønsker at gøre med det fibernet, som koncernen har gravet ned i Nordsjælland.

Der er to muligheder, fremgår det af selskabets rapport. Enten et salg eller en partneraftale.

I sidstnævnte tilfælde drejer det sig formentlig om, at et firma kommer ind som tjenesteudbyder på nettet. Det kunne være spillere som TDC og Telenor.

"DONG Energy har startet en proces, der kan udbrede fibernettets store potentiale. Dette skal ske via en dialog med udvalgte danske og udenlandske virksomheder, der tilbyder ydelser inden for tele-kommunikation, mobil- og internet," skriver selskabet i rapporten.

Derefter anfører selskabet:

"Resultatet kan blive, at DONG Energy indgår partnerskab eller finder en køber til fiberaktiviteterne."

DONG graver stadig

Regnskabet afslører samtidig, at DONG i årets andet kvartal fortsatte med at grave fiber ned, selvom muligheden om et salg allerede blev beskrevet i rapporten for årets første kvartal.

Under afsnittet investeringer fremgår det, at selskabet i årets første seks måneder gravede fiberkabler ned for 143 millioner kroner i Nordsjælland.

Fra januar til og med marts havde selskabet investeret 61 millioner kroner i fibernettet, og dermed har DONG i årets andet kvartal brugt 82 millioner kroner på fiberkabler i det nordsjællandske.

TDC nævnt som køber

Det har tidligere været fremme, at TDC skulle være interesseret i at købe fibernettet. Det vil ifølge aktieanalytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Markets betyde, at TDC overtager den fulde kontrol med alle faste bredbåndsforbindelser i Nordsjælland.

Den melding fik folketingsmedlem Morten Helveg Petersen fra De Radikale på banen. Han ønskede i juni, at fibermarkedet blev undersøgt nærmere, så der ikke opstod en skævvridning af konkurrencen.

Brancheorganisationen IT-Branchen meldte efterfølgende ud, at hele fiberteknologien burde åbnes, ligesom TDC i dag er pålagt at åbne sit kobbernet for fremmede.

Det var et forslag, som blandt andet begejstrede Enhedslistens Per Clausen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S