DONG investerer i fiber og er klar til frasalg

Energikoncernen DONG Energy melder i dagens halvårsregnskab, at selskabet søger en køber eller en partner til sit fibernet. Samtidig fremgår det, at der fortsat graves fiber ned.

Artikel top billede

I dag kom DONG Energy med første halvårsregnskab for 2009. Heri fremgår det, hvad energiselskabet ønsker at gøre med det fibernet, som koncernen har gravet ned i Nordsjælland.

Der er to muligheder, fremgår det af selskabets rapport. Enten et salg eller en partneraftale.

I sidstnævnte tilfælde drejer det sig formentlig om, at et firma kommer ind som tjenesteudbyder på nettet. Det kunne være spillere som TDC og Telenor.

"DONG Energy har startet en proces, der kan udbrede fibernettets store potentiale. Dette skal ske via en dialog med udvalgte danske og udenlandske virksomheder, der tilbyder ydelser inden for tele-kommunikation, mobil- og internet," skriver selskabet i rapporten.

Derefter anfører selskabet:

"Resultatet kan blive, at DONG Energy indgår partnerskab eller finder en køber til fiberaktiviteterne."

DONG graver stadig

Regnskabet afslører samtidig, at DONG i årets andet kvartal fortsatte med at grave fiber ned, selvom muligheden om et salg allerede blev beskrevet i rapporten for årets første kvartal.

Under afsnittet investeringer fremgår det, at selskabet i årets første seks måneder gravede fiberkabler ned for 143 millioner kroner i Nordsjælland.

Fra januar til og med marts havde selskabet investeret 61 millioner kroner i fibernettet, og dermed har DONG i årets andet kvartal brugt 82 millioner kroner på fiberkabler i det nordsjællandske.

TDC nævnt som køber

Det har tidligere været fremme, at TDC skulle være interesseret i at købe fibernettet. Det vil ifølge aktieanalytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Markets betyde, at TDC overtager den fulde kontrol med alle faste bredbåndsforbindelser i Nordsjælland.

Den melding fik folketingsmedlem Morten Helveg Petersen fra De Radikale på banen. Han ønskede i juni, at fibermarkedet blev undersøgt nærmere, så der ikke opstod en skævvridning af konkurrencen.

Brancheorganisationen IT-Branchen meldte efterfølgende ud, at hele fiberteknologien burde åbnes, ligesom TDC i dag er pålagt at åbne sit kobbernet for fremmede.

Det var et forslag, som blandt andet begejstrede Enhedslistens Per Clausen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS