DONG investerer i fiber og er klar til frasalg

Energikoncernen DONG Energy melder i dagens halvårsregnskab, at selskabet søger en køber eller en partner til sit fibernet. Samtidig fremgår det, at der fortsat graves fiber ned.

Artikel top billede

I dag kom DONG Energy med første halvårsregnskab for 2009. Heri fremgår det, hvad energiselskabet ønsker at gøre med det fibernet, som koncernen har gravet ned i Nordsjælland.

Der er to muligheder, fremgår det af selskabets rapport. Enten et salg eller en partneraftale.

I sidstnævnte tilfælde drejer det sig formentlig om, at et firma kommer ind som tjenesteudbyder på nettet. Det kunne være spillere som TDC og Telenor.

"DONG Energy har startet en proces, der kan udbrede fibernettets store potentiale. Dette skal ske via en dialog med udvalgte danske og udenlandske virksomheder, der tilbyder ydelser inden for tele-kommunikation, mobil- og internet," skriver selskabet i rapporten.

Derefter anfører selskabet:

"Resultatet kan blive, at DONG Energy indgår partnerskab eller finder en køber til fiberaktiviteterne."

DONG graver stadig

Regnskabet afslører samtidig, at DONG i årets andet kvartal fortsatte med at grave fiber ned, selvom muligheden om et salg allerede blev beskrevet i rapporten for årets første kvartal.

Under afsnittet investeringer fremgår det, at selskabet i årets første seks måneder gravede fiberkabler ned for 143 millioner kroner i Nordsjælland.

Fra januar til og med marts havde selskabet investeret 61 millioner kroner i fibernettet, og dermed har DONG i årets andet kvartal brugt 82 millioner kroner på fiberkabler i det nordsjællandske.

TDC nævnt som køber

Det har tidligere været fremme, at TDC skulle være interesseret i at købe fibernettet. Det vil ifølge aktieanalytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Markets betyde, at TDC overtager den fulde kontrol med alle faste bredbåndsforbindelser i Nordsjælland.

Den melding fik folketingsmedlem Morten Helveg Petersen fra De Radikale på banen. Han ønskede i juni, at fibermarkedet blev undersøgt nærmere, så der ikke opstod en skævvridning af konkurrencen.

Brancheorganisationen IT-Branchen meldte efterfølgende ud, at hele fiberteknologien burde åbnes, ligesom TDC i dag er pålagt at åbne sit kobbernet for fremmede.

Det var et forslag, som blandt andet begejstrede Enhedslistens Per Clausen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Softwareudvikler til Cyberdivisionens HR-Systemer og Applikationer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland