Artikel top billede

Større software-salg peger ud af krisen

Verdens virksomheder vil købe mere software i 2010, vurderer analysehus.

Når virksomhederne begynder at øge indkøbene af nye it-programmer, er det tegn på, at finanskrisen er ved at stilne af. Sådan kan man vælge at fortolke den Gartner-rapport, der peger på en positiv udvikling i softwaresalget.

Ifølge markedsanalytikerne hos Gartner, vil virksomhederne i 2010 skrue op for indkøb af software, og markedet vil således opleve en fremgang på 1,53 procent. Ikke voldsomt meget, men dog bedre end tilbagegang.

Den positive forudsigelse baserer sig på svar fra 1.000 it-professionelle over hele verden, som i perioden mellem april og maj er blevet spurgt om deres forventninger til investering i software.

Der er betydelige forskelle alt efter, hvem der svarer, og de største fremgange forventer it-folket i Latinamerika og Asien, mens europæerne ser knap så lyst på det.

I USA forventer man ligefrem en lille tilbagegang. Det forklarer Gartner-analytikerne med de to sidstnævnte markeders relativt større modenhed.

Udviklere og forhandlere skal ikke tabe modet af den grund. I tidens stramme markedssituation skal de netop opruste med nye salgs- og marketingprogrammer for at holde på kunderne og udbygge kundeporteføljen, lyder opfordringen fra analysehuset.

"En nedgang i markedet er en afbrydelse, der skaber gode muligheder for de virksomheder, som er klar til at udnytte den," mener Joanne Correia, administrerende vicepræsident hos Gartner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere