Rygte: Microsoft vil købe Electronic Arts

På de amerikanske børser var der i går kraftige rygter om, at Microsoft ville købe spiludgiveren Electronic Arts.

Artikel top billede

Et af verdens største spilfirmaer, Electronic Arts (EA), var i kikkerten hos Nasdaqs slipseklædte aktiehandlere i går, da der udbrød et rygte om, at softwareproducenten Microsoft stod med opkøbsplaner for spilfirmaet.

Electronic Arts har lige udgivet det kritikerroste spil, The Beatles: Rock Band, hvor spilleren selv kan gennemleve den britiske gruppes sange og historie.

Rygterne kommer fra Reuters og resulterede i, at aktien for EA steg mere end syv procent.

Rygter skudt ned af analytikere

Flere amerikanske analytikere var dog hurtigt ude og påpege, at et Microsoft-opkøb af EA ikke gav nogen mening.

"Ingen af vores kontakter ser EA på Microsofts radar. Det kommer ikke til at ske," siger Trip Chowdhry, analytiker i Global Equities Research til Reuters. Han tilføjer, at Microsoft i øjeblikket fokuserer på lanceringen af Windows 7 og andre Microsoft-produkter.

Samme holdning deler Mike Hickley, analytiker i Janco Partners:

"Spekulation i at Microsoft skulle købe Electronic Arts er simpelthen latterlig," siger han til Wall Street Journal.

Mike Hickley mener, at opkøb af EA ikke passer ind i disse planer, da Microsoft er i gang med at udvikle deres egen spilteknologi Natal.

Aktiehandlere kunne godt lide tanken

Analytikernes skepsis blev ikke delt af aktiehandlerne. Både EA og Microsofts aktier steg efter, at rygtet var ude. På et tidspunkt var EA aktierne helt oppe på at blive handlet for 9,8 procent mere end, hvad de havde været dagen forinden. Microsoft-aktien blev handlet for næsten to procent mere.

Men forventningerne brast, da David Dennis, produktchef for Microsofts Xbox 360, fortalte, at rygterne ikke havde noget på sig.

Flere aktiehandlere fortæller til Wall Street Journal, at rygterne har været der i over to år på grund af, at flere analytikere har peget på, at der vil være god synergi mellem de to firmaer. Samtidig har der på det seneste været en del opkøbsrygter på de amerikanske børser. Senest med Nokia og Palm.

Nogle af rygterne har siden hen vist sig at være sande, som Dells opkøb af Perot Systems, og Adobes planer med Omniture.

Electronic Arts er mest kendt for deres Madden NFL-serie. Spilfirmaet er det næststørste i verden efter Activision Blizzard, der blandt andet udgiver World of Warcraft og Guitar Hero.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS