Rygte: Microsoft vil købe Electronic Arts

På de amerikanske børser var der i går kraftige rygter om, at Microsoft ville købe spiludgiveren Electronic Arts.

Artikel top billede

Et af verdens største spilfirmaer, Electronic Arts (EA), var i kikkerten hos Nasdaqs slipseklædte aktiehandlere i går, da der udbrød et rygte om, at softwareproducenten Microsoft stod med opkøbsplaner for spilfirmaet.

Electronic Arts har lige udgivet det kritikerroste spil, The Beatles: Rock Band, hvor spilleren selv kan gennemleve den britiske gruppes sange og historie.

Rygterne kommer fra Reuters og resulterede i, at aktien for EA steg mere end syv procent.

Rygter skudt ned af analytikere

Flere amerikanske analytikere var dog hurtigt ude og påpege, at et Microsoft-opkøb af EA ikke gav nogen mening.

"Ingen af vores kontakter ser EA på Microsofts radar. Det kommer ikke til at ske," siger Trip Chowdhry, analytiker i Global Equities Research til Reuters. Han tilføjer, at Microsoft i øjeblikket fokuserer på lanceringen af Windows 7 og andre Microsoft-produkter.

Samme holdning deler Mike Hickley, analytiker i Janco Partners:

"Spekulation i at Microsoft skulle købe Electronic Arts er simpelthen latterlig," siger han til Wall Street Journal.

Mike Hickley mener, at opkøb af EA ikke passer ind i disse planer, da Microsoft er i gang med at udvikle deres egen spilteknologi Natal.

Aktiehandlere kunne godt lide tanken

Analytikernes skepsis blev ikke delt af aktiehandlerne. Både EA og Microsofts aktier steg efter, at rygtet var ude. På et tidspunkt var EA aktierne helt oppe på at blive handlet for 9,8 procent mere end, hvad de havde været dagen forinden. Microsoft-aktien blev handlet for næsten to procent mere.

Men forventningerne brast, da David Dennis, produktchef for Microsofts Xbox 360, fortalte, at rygterne ikke havde noget på sig.

Flere aktiehandlere fortæller til Wall Street Journal, at rygterne har været der i over to år på grund af, at flere analytikere har peget på, at der vil være god synergi mellem de to firmaer. Samtidig har der på det seneste været en del opkøbsrygter på de amerikanske børser. Senest med Nokia og Palm.

Nogle af rygterne har siden hen vist sig at være sande, som Dells opkøb af Perot Systems, og Adobes planer med Omniture.

Electronic Arts er mest kendt for deres Madden NFL-serie. Spilfirmaet er det næststørste i verden efter Activision Blizzard, der blandt andet udgiver World of Warcraft og Guitar Hero.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S