Rygte: Microsoft vil købe Electronic Arts

På de amerikanske børser var der i går kraftige rygter om, at Microsoft ville købe spiludgiveren Electronic Arts.

Artikel top billede

Et af verdens største spilfirmaer, Electronic Arts (EA), var i kikkerten hos Nasdaqs slipseklædte aktiehandlere i går, da der udbrød et rygte om, at softwareproducenten Microsoft stod med opkøbsplaner for spilfirmaet.

Electronic Arts har lige udgivet det kritikerroste spil, The Beatles: Rock Band, hvor spilleren selv kan gennemleve den britiske gruppes sange og historie.

Rygterne kommer fra Reuters og resulterede i, at aktien for EA steg mere end syv procent.

Rygter skudt ned af analytikere

Flere amerikanske analytikere var dog hurtigt ude og påpege, at et Microsoft-opkøb af EA ikke gav nogen mening.

"Ingen af vores kontakter ser EA på Microsofts radar. Det kommer ikke til at ske," siger Trip Chowdhry, analytiker i Global Equities Research til Reuters. Han tilføjer, at Microsoft i øjeblikket fokuserer på lanceringen af Windows 7 og andre Microsoft-produkter.

Samme holdning deler Mike Hickley, analytiker i Janco Partners:

"Spekulation i at Microsoft skulle købe Electronic Arts er simpelthen latterlig," siger han til Wall Street Journal.

Mike Hickley mener, at opkøb af EA ikke passer ind i disse planer, da Microsoft er i gang med at udvikle deres egen spilteknologi Natal.

Aktiehandlere kunne godt lide tanken

Analytikernes skepsis blev ikke delt af aktiehandlerne. Både EA og Microsofts aktier steg efter, at rygtet var ude. På et tidspunkt var EA aktierne helt oppe på at blive handlet for 9,8 procent mere end, hvad de havde været dagen forinden. Microsoft-aktien blev handlet for næsten to procent mere.

Men forventningerne brast, da David Dennis, produktchef for Microsofts Xbox 360, fortalte, at rygterne ikke havde noget på sig.

Flere aktiehandlere fortæller til Wall Street Journal, at rygterne har været der i over to år på grund af, at flere analytikere har peget på, at der vil være god synergi mellem de to firmaer. Samtidig har der på det seneste været en del opkøbsrygter på de amerikanske børser. Senest med Nokia og Palm.

Nogle af rygterne har siden hen vist sig at være sande, som Dells opkøb af Perot Systems, og Adobes planer med Omniture.

Electronic Arts er mest kendt for deres Madden NFL-serie. Spilfirmaet er det næststørste i verden efter Activision Blizzard, der blandt andet udgiver World of Warcraft og Guitar Hero.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job