Rygte: Microsoft vil købe Electronic Arts

På de amerikanske børser var der i går kraftige rygter om, at Microsoft ville købe spiludgiveren Electronic Arts.

Artikel top billede

Et af verdens største spilfirmaer, Electronic Arts (EA), var i kikkerten hos Nasdaqs slipseklædte aktiehandlere i går, da der udbrød et rygte om, at softwareproducenten Microsoft stod med opkøbsplaner for spilfirmaet.

Electronic Arts har lige udgivet det kritikerroste spil, The Beatles: Rock Band, hvor spilleren selv kan gennemleve den britiske gruppes sange og historie.

Rygterne kommer fra Reuters og resulterede i, at aktien for EA steg mere end syv procent.

Rygter skudt ned af analytikere

Flere amerikanske analytikere var dog hurtigt ude og påpege, at et Microsoft-opkøb af EA ikke gav nogen mening.

"Ingen af vores kontakter ser EA på Microsofts radar. Det kommer ikke til at ske," siger Trip Chowdhry, analytiker i Global Equities Research til Reuters. Han tilføjer, at Microsoft i øjeblikket fokuserer på lanceringen af Windows 7 og andre Microsoft-produkter.

Samme holdning deler Mike Hickley, analytiker i Janco Partners:

"Spekulation i at Microsoft skulle købe Electronic Arts er simpelthen latterlig," siger han til Wall Street Journal.

Mike Hickley mener, at opkøb af EA ikke passer ind i disse planer, da Microsoft er i gang med at udvikle deres egen spilteknologi Natal.

Aktiehandlere kunne godt lide tanken

Analytikernes skepsis blev ikke delt af aktiehandlerne. Både EA og Microsofts aktier steg efter, at rygtet var ude. På et tidspunkt var EA aktierne helt oppe på at blive handlet for 9,8 procent mere end, hvad de havde været dagen forinden. Microsoft-aktien blev handlet for næsten to procent mere.

Men forventningerne brast, da David Dennis, produktchef for Microsofts Xbox 360, fortalte, at rygterne ikke havde noget på sig.

Flere aktiehandlere fortæller til Wall Street Journal, at rygterne har været der i over to år på grund af, at flere analytikere har peget på, at der vil være god synergi mellem de to firmaer. Samtidig har der på det seneste været en del opkøbsrygter på de amerikanske børser. Senest med Nokia og Palm.

Nogle af rygterne har siden hen vist sig at være sande, som Dells opkøb af Perot Systems, og Adobes planer med Omniture.

Electronic Arts er mest kendt for deres Madden NFL-serie. Spilfirmaet er det næststørste i verden efter Activision Blizzard, der blandt andet udgiver World of Warcraft og Guitar Hero.

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job