Rygte: Nokia vil købe Palm

Aktierne hos smartphone-producenten Palm steg voldsomt i går, efter at nyhedsbureauet Reuters bragte historien om, at Nokia var interesseret i at købe Palm. Ren spekulation, mener teleanalytiker.

Artikel top billede

Rygter fortæller, at Nokia kan være ude i et potentielt opkøb af Palm.

En ny alliance kan være på vej på mobiltelefonmarkedet. I hvert fald steg smartphone-producenten Palms aktier voldsomt, efter at der havde været forlydender om, at mobilgiganten Nokia skulle være interesseret i et større opkøb af Palm-aktier.

Men teleanalytiker John Strand fra Strand Consult tror ikke meget på markedets jungletrommer.

"Det er rene spekulationer, og jeg har svært ved at se, hvorfor Nokia skulle købe Palm. Det kan godt være, at Nokia har store udfordringer med at komme ind på det amerikanske marked, men det er ikke fordi, at Palm netop har en unik markedsposition der," siger John Strand.

Kan være et godt køb for Nokia

Palm lancerede før sommeren deres smartphone Palm Pre, der skulle tage kampen op mod Apples smartphone. Selve smartphonen har været rost af forskellige anmeldere, men de har stillet spørgsmålstegn ved, om der har været nok applikationer til Palm Pre.

Analytiker Shaw Wu fra Kaufman Brothers tror noget mere på et muligt opkøb af Palm fra Nokia. Analytikeren mener, at opkøbsrygterne presser en masse spekulanter til at købe Palm-aktien for at dække deres ryg.

"Det (en mulig aftale mellem Nokia og Palm, red.) ville give mening. En anden faktor er, at Palm-aktien har været hårdt presset," siger Shaw Wu til Reuters.

Men det er ikke fordi, at Palms teknologi er værdifuld for Nokia.

"Fra et teknologisk synspunkt ville Palm ikke kunne tilbyde Nokia noget. En aftale ville nærmere kunne tilbyde Nokia nogle kunder på det amerikanske marked," siger Hannu Rauhala, aktieanalytiker i den finske bank Pohjola, til Reuters.

Samme mening har John Strand: "Nokia er teknologisk set meget længere fremme end Palm. Jeg kan ikke se, hvordan Palm på nogen måde kan tilbyde noget over for Nokia."

Andre analytikere er dog uenige.

"Nokia er blevet overhalet af konkurrenter i softwaredelen på smartphones, og et opkøb af Palm vil kunne afhjælpe denne kløft," siger James Faucette, analytiker hos Pacific Crest Securities Inc. til Bloomberg.

Strand: Palm kan være tæt på at lukke
Palm har de seneste par år været hårdt presset af væksten på smartphone-markedet. Tilbage i halvfemserne var Palm en af de førende producenter af PDA-computere, men de seneste år har firmaet måttet kæmpe over for fremadstormende konkurrenter som HTC og Apple.

Apple haft noget større held til at lukrere på applikationssiden, hvor man har udnyttet tusindvis af velvillige programmører til at kode programmer til Apples smartphone. Samtidig udøver Apple udstrakt kontrol med adgangen til deres musiktjeneste for diverse smartphone-producenter. Senest har Apple og Palm været ude i en større strid.

Teleanalytiker John Strand mener dog, at spekulationerne om Palm kan være med til at dække over, at det ikke går særlig godt for virksomheden.

"Næsten hver gang en telefonproducent har været tæt på at gå konkurs eller knække halsen, har der været rygter om, at de ville blive solgt til Nokia," fortæller John Strand.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    NOVAX A/S

    Developer

    Midtjylland

    Statens IT

    Kubernetes specialister (junior-mid level)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics