Adobe køber analyseselskab for 9,2 milliarder kroner

Adobe lægger 9,2 milliarder kroner på bordet for webanalyselskab. Målet er en række helt nye funktioner i Adobes produkter.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Adobe køber det børsnoterede web-analyseselskab Omniture for en samlet pris på 9,2 milliarder kroner i hårde kontanter.

Prisen for det amerikanske selskab er dermed blevet fastsat til 109,5 kroner per aktie, hvilket er 45 procent mere end den gennemsnitlige aktiekus for Omniture i de seneste 30 dage med handel på børsen, meddeler Adobe.

Omniture købte i begyndelsen af 2007 det danske webanalyse-firma, Instadia.

Webanalyse direkte på bordet

Adobe - der er kendt for multimedie-design, webudvikling og dokument-software som eksempelvis Flash, Dreamweaver og Acrobat - meddeler, at købet vil gøre det muligt for selskabet at tilføje webanalyse og optimerings-værktøjer direkte ind i dets produkter.

Det vil gøre det muligt for designere, udviklere og marketingfolk, der i dag anvender Adobe-programmer, at strømline og effektivere de måder, hvorpå de udvikler og anvender indhold og applikationer.

Hermed kan man få mere ud af sine digitale medier, hedder det.

Omniture vil blive optaget i Adobe-familien som en ny og selvstændig forretningsenhed. Omnitures nuværende koncernchef, Josh James, fortsætter som chef for Omniture-divisionen.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo