Cisco køber norske Tandberg

Opkøbet af norske Tandberg skal føre Cisco til verdensherredømmet på markedet for videokonferencer.

Artikel top billede

Amerikanske Cisco køber sin hovedkonkurrent på markedet udstyr til videokonferencer, norske Tandberg.

Cisco lægger godt 15 milliarder kroner på bordet for Tandberg, der i dag opererer med delt hovedkvarter med afdelinger i både New York og Oslo.

Ifølge en udsendt pressemeddelelse anbefaler Tandbergs bestyrelse enstemmigt selskabets aktionærer at sige ja til tilbuddet fra Cisco.

Prisen for Tandberg er 11 procent højere end aktiekursen indikerede, da Oslo-børsen lukkede onsdag.

Videokonferencer er fremtiden

Går købet igennem, øger Cisco sin position på markedet for videokonferencer med mange længder.

Tandberg har haft pænt vind i sejlene i den seneste tid, hvor erhvervslivet har skåret drastisk ned for rejsebudgetterne på grund af finanskrisen. I stedet har de vendt sig mod videokonference-løsninger af den type som Tandberg har udbudt.

Dette marked har Cisco ligeledes store forventninger til, og selskabet har således længe haft store forventninger til ikke mindst dets TelePresence-løsning, der sigter mod det professionelle marked for videkonferencer.

Cisco meddeler da også, at selskabet med købet vil "udvide sin porteføjle med henblik på at tilbyde flere løsninger til en større gruppe kunder, hvilket skal accelerere det globale markeds-optag."

Det ligger meget godt i tråd med tidligere udmeldinger fra Cisco, hvor det er blevet slået fast, at selskabet aktivt ville anvende opkøb til at sætte fut i væksten, efter Ciscos omsætning har været under alvorlig pres i de seneste kvartaler.

Det ventes, at handlen vil kunne effektueres inden næste sommer. Først skal fusionen dog godkendes af relevante konkurrencemyndigheder.

Cisco har i de seneste 25 år ifølge Bloomberg købt 130 virksomheder. Opkøb er således et velafprøvet våben for Cisco, når det handler om at bruge opkøbte virksomheder som rambuk til at komme ind på nye markeder.

Cisco købte ifølge Bloomberg 11 selskaber i 2007 og fem i 2008.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS