Cisco køber norske Tandberg

Opkøbet af norske Tandberg skal føre Cisco til verdensherredømmet på markedet for videokonferencer.

Artikel top billede

Amerikanske Cisco køber sin hovedkonkurrent på markedet udstyr til videokonferencer, norske Tandberg.

Cisco lægger godt 15 milliarder kroner på bordet for Tandberg, der i dag opererer med delt hovedkvarter med afdelinger i både New York og Oslo.

Ifølge en udsendt pressemeddelelse anbefaler Tandbergs bestyrelse enstemmigt selskabets aktionærer at sige ja til tilbuddet fra Cisco.

Prisen for Tandberg er 11 procent højere end aktiekursen indikerede, da Oslo-børsen lukkede onsdag.

Videokonferencer er fremtiden

Går købet igennem, øger Cisco sin position på markedet for videokonferencer med mange længder.

Tandberg har haft pænt vind i sejlene i den seneste tid, hvor erhvervslivet har skåret drastisk ned for rejsebudgetterne på grund af finanskrisen. I stedet har de vendt sig mod videokonference-løsninger af den type som Tandberg har udbudt.

Dette marked har Cisco ligeledes store forventninger til, og selskabet har således længe haft store forventninger til ikke mindst dets TelePresence-løsning, der sigter mod det professionelle marked for videkonferencer.

Cisco meddeler da også, at selskabet med købet vil "udvide sin porteføjle med henblik på at tilbyde flere løsninger til en større gruppe kunder, hvilket skal accelerere det globale markeds-optag."

Det ligger meget godt i tråd med tidligere udmeldinger fra Cisco, hvor det er blevet slået fast, at selskabet aktivt ville anvende opkøb til at sætte fut i væksten, efter Ciscos omsætning har været under alvorlig pres i de seneste kvartaler.

Det ventes, at handlen vil kunne effektueres inden næste sommer. Først skal fusionen dog godkendes af relevante konkurrencemyndigheder.

Cisco har i de seneste 25 år ifølge Bloomberg købt 130 virksomheder. Opkøb er således et velafprøvet våben for Cisco, når det handler om at bruge opkøbte virksomheder som rambuk til at komme ind på nye markeder.

Cisco købte ifølge Bloomberg 11 selskaber i 2007 og fem i 2008.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S