Cisco køber norske Tandberg

Opkøbet af norske Tandberg skal føre Cisco til verdensherredømmet på markedet for videokonferencer.

Artikel top billede

Amerikanske Cisco køber sin hovedkonkurrent på markedet udstyr til videokonferencer, norske Tandberg.

Cisco lægger godt 15 milliarder kroner på bordet for Tandberg, der i dag opererer med delt hovedkvarter med afdelinger i både New York og Oslo.

Ifølge en udsendt pressemeddelelse anbefaler Tandbergs bestyrelse enstemmigt selskabets aktionærer at sige ja til tilbuddet fra Cisco.

Prisen for Tandberg er 11 procent højere end aktiekursen indikerede, da Oslo-børsen lukkede onsdag.

Videokonferencer er fremtiden

Går købet igennem, øger Cisco sin position på markedet for videokonferencer med mange længder.

Tandberg har haft pænt vind i sejlene i den seneste tid, hvor erhvervslivet har skåret drastisk ned for rejsebudgetterne på grund af finanskrisen. I stedet har de vendt sig mod videokonference-løsninger af den type som Tandberg har udbudt.

Dette marked har Cisco ligeledes store forventninger til, og selskabet har således længe haft store forventninger til ikke mindst dets TelePresence-løsning, der sigter mod det professionelle marked for videkonferencer.

Cisco meddeler da også, at selskabet med købet vil "udvide sin porteføjle med henblik på at tilbyde flere løsninger til en større gruppe kunder, hvilket skal accelerere det globale markeds-optag."

Det ligger meget godt i tråd med tidligere udmeldinger fra Cisco, hvor det er blevet slået fast, at selskabet aktivt ville anvende opkøb til at sætte fut i væksten, efter Ciscos omsætning har været under alvorlig pres i de seneste kvartaler.

Det ventes, at handlen vil kunne effektueres inden næste sommer. Først skal fusionen dog godkendes af relevante konkurrencemyndigheder.

Cisco har i de seneste 25 år ifølge Bloomberg købt 130 virksomheder. Opkøb er således et velafprøvet våben for Cisco, når det handler om at bruge opkøbte virksomheder som rambuk til at komme ind på nye markeder.

Cisco købte ifølge Bloomberg 11 selskaber i 2007 og fem i 2008.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S