Sverige: Skal overvågningslov leve eller dø?

Blot fire stemmer bliver tungen på vægtskålen, når Sverige i denne uge skal afgøre skæbnen for den overvågningslov, der har skabt stor ståhej og ballade.

Artikel top billede

Mark Klamberg er forsker i folkeret ved Stockholms Universitet. (Foto: Foto: Staffan Westerlund)

Skal den svenske overvågningslov skrottes, eller skal den skrives om med de ændringer, som den stærke politiske debat gennemtvang sidste sommer?

Det spørgsmål skal medlemmerne af den svenske Riksdag tage stilling til onsdag i denne uge.

Loven skabte sidste sommer uhørt ballade og debat både i Sverige og en række nabolande, fordi politikerne med vedtagelsen gav efterretningsmyndigheden Försvarets Radioanstalt lov til at overvåge al elektronisk kommunikation, som passerer de svenske grænser.

Frygt for overvågning

Den såkaldte FRA-lov betyder, at Sverige fra 2009 kan følge med i al elektronisk kommunikation, der passerer den svenske grænse. Dermed kan Folketing, PET og borgere risikere svensk overvågning som følge af den omdiskuterede lov.

Det har tidligere fået dansk erhvervsliv til at frygte industrispionage som følge af den svenske lov. Derfor udgav ITEK sidste år en vejledning i at omgå den svenske overvågning.

Regerings flertal var i fare

Denne uges politiske behandling i den svenske Riksdag er resultatet af en aftale mellem den svenske regering og kritikere i regeringskoalitionen, som blev truffet, mens det gik hedest til i den offentlige debat i Sverige i fjor.

Her truede et flertal indenfor regeringenskoalitionen med at stille lovforslag om at skrotte loven med oppositionens støtte.

Som et alternativ kom aftalen om 15 ændringer af den oprindelige FRA-lov i stand fra regeringens hånd.

Dermed har medlemmerne af den svenske Riksdag på onsdag to muligheder. Enten bestemmer de at lade den reviderede FRA-lov med 15 ændringer gælde, eller også bestemmer de helt at skrotte den omdiskuterede lov.

Få stemmer fra skrotning

I øjeblikket ser det ud til, at den svenske regeringskoalition beholder sit flertal på fire stemmer for en revidering af loven.

Dermed er den politiske fordeling på området umiddelbart uændret i forhold til status omkring den oprindelige afstemning om vedtagelsen af loven. Imidlertid endte afstemningen om den oprindelige lov med at blive et endnu tættere løb, idet to politikere fra regeringspartierne henholdsvis stemte med oppositionen og stemte blankt

Det fortæller forsker i folkeret ved Stockholms Universitet Mark Klamberg, der som kritiker af FRA-loven har blogget om udviklingen omkring det omdiskuterede lovforslag.

"Der findes visse kritikere, som håber at tilstrækkeligt mange går fra flertallet til oppositionen," siger han, men vurderer, at de politiske vinde i Sverige blæser sådan, at regeringen vil vinde afstemningen.

Beskrivelse af aflytningsformål

Ifølge Mark Klamberg er den vigtigste ændring af den oprindelige FRA-lov, at det bliver konkretiseret, præcis hvad Försvarets Radioanstalt må have som mål for aflytningen.

"Ifølge den lov, som gælder nu, må FRA aflytte mod "ydre trusler." Men det er ret diffust, hvad der menes med dette," siger Mark Klamberg.

Derfor er den vigtigste ændring, at man skriver ind i loven, hvad "ydre trusler"er, forklarer han.

Mark Klamberg fortalte forleden om overvågningstruslerne fra den svenske FRA-lov på konferencen The Net will not forget i København.

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Csis Security Group A/S

Junior Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS