Sverige: Skal overvågningslov leve eller dø?

Blot fire stemmer bliver tungen på vægtskålen, når Sverige i denne uge skal afgøre skæbnen for den overvågningslov, der har skabt stor ståhej og ballade.

Artikel top billede

Mark Klamberg er forsker i folkeret ved Stockholms Universitet. (Foto: Foto: Staffan Westerlund)

Skal den svenske overvågningslov skrottes, eller skal den skrives om med de ændringer, som den stærke politiske debat gennemtvang sidste sommer?

Det spørgsmål skal medlemmerne af den svenske Riksdag tage stilling til onsdag i denne uge.

Loven skabte sidste sommer uhørt ballade og debat både i Sverige og en række nabolande, fordi politikerne med vedtagelsen gav efterretningsmyndigheden Försvarets Radioanstalt lov til at overvåge al elektronisk kommunikation, som passerer de svenske grænser.

Frygt for overvågning

Den såkaldte FRA-lov betyder, at Sverige fra 2009 kan følge med i al elektronisk kommunikation, der passerer den svenske grænse. Dermed kan Folketing, PET og borgere risikere svensk overvågning som følge af den omdiskuterede lov.

Det har tidligere fået dansk erhvervsliv til at frygte industrispionage som følge af den svenske lov. Derfor udgav ITEK sidste år en vejledning i at omgå den svenske overvågning.

Regerings flertal var i fare

Denne uges politiske behandling i den svenske Riksdag er resultatet af en aftale mellem den svenske regering og kritikere i regeringskoalitionen, som blev truffet, mens det gik hedest til i den offentlige debat i Sverige i fjor.

Her truede et flertal indenfor regeringenskoalitionen med at stille lovforslag om at skrotte loven med oppositionens støtte.

Som et alternativ kom aftalen om 15 ændringer af den oprindelige FRA-lov i stand fra regeringens hånd.

Dermed har medlemmerne af den svenske Riksdag på onsdag to muligheder. Enten bestemmer de at lade den reviderede FRA-lov med 15 ændringer gælde, eller også bestemmer de helt at skrotte den omdiskuterede lov.

Få stemmer fra skrotning

I øjeblikket ser det ud til, at den svenske regeringskoalition beholder sit flertal på fire stemmer for en revidering af loven.

Dermed er den politiske fordeling på området umiddelbart uændret i forhold til status omkring den oprindelige afstemning om vedtagelsen af loven. Imidlertid endte afstemningen om den oprindelige lov med at blive et endnu tættere løb, idet to politikere fra regeringspartierne henholdsvis stemte med oppositionen og stemte blankt

Det fortæller forsker i folkeret ved Stockholms Universitet Mark Klamberg, der som kritiker af FRA-loven har blogget om udviklingen omkring det omdiskuterede lovforslag.

"Der findes visse kritikere, som håber at tilstrækkeligt mange går fra flertallet til oppositionen," siger han, men vurderer, at de politiske vinde i Sverige blæser sådan, at regeringen vil vinde afstemningen.

Beskrivelse af aflytningsformål

Ifølge Mark Klamberg er den vigtigste ændring af den oprindelige FRA-lov, at det bliver konkretiseret, præcis hvad Försvarets Radioanstalt må have som mål for aflytningen.

"Ifølge den lov, som gælder nu, må FRA aflytte mod "ydre trusler." Men det er ret diffust, hvad der menes med dette," siger Mark Klamberg.

Derfor er den vigtigste ændring, at man skriver ind i loven, hvad "ydre trusler"er, forklarer han.

Mark Klamberg fortalte forleden om overvågningstruslerne fra den svenske FRA-lov på konferencen The Net will not forget i København.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse