Carlsberg vil sende regning til IBM efter nedbrud

Dagens nedbrud betyder tab for Carlsberg, der vil have erstatning.

Artikel top billede

CIO Kenneth Egelund Schmidt fra Carlsberg melder, at virksomheden er hårdt ramt af IBM's nedbrud. Foto: Michael Rieck. (Foto: Michael Rieck)

"Det har ramt os ret voldsomt."

Sådan fortæller it-chef Kenneth Egelund Schmidt fra Carlsberg, da Computerworld klokken 13 spørger ham, om IBM's nedbrud i et datacenter har berørt bryggeriet.

IBM blev kort før midnat ramt af en strømafbrydelse i virksomhedens datacenter i Brøndby, og det viser sig nu, at det har omfattende konsekvenser for landets største bryggeri, Carlsberg. Specielt indledningsvis var det hårdt.

"Den første del af det ramte det hele, og så har vi i løbet af formiddagen kæmpet med at få vores system op at køre. Der er stadig en række systemer, der ikke er oppe at køre endnu," siger Kenneth Egelund Schmidt.

It kontrollerer alt i Carlsberg

Nedbruddet af bryggeriets it-system er så voldsomt, at Carlsberg er blevet nødt til at gennemføre en lang række processer manuelt.

Nogle af bryggeriets kunder kan se frem til forsinkede leverancer.

"Da it grundlæggende kontrollerer alt på Carlsberg, så berøres leverancerne også eksternt. Der har vi været nødt til at iværksætte vores manuelle processer for at få varer ud, og der er desværre også nogle kunder, vi ikke har kunnet levere til," siger han.

De manuelle processer er en del af Carlsbergs nødprogram, der blev finpudset 9. april sidste år, da IBM havde et enormt nedbrud, der ramte en lang række større danske virksomheder.

"Vi blev for halvandet års tid siden trænet en del i, hvordan man rent praktisk kan gøre det," siger Kenneth Egelund Schmidt med henvisning til 9. april-nedbruddet.

Taber penge og vil kræve kompensation

Det store it-nedbrud betyder, at en del af Carlsbergs it-medarbejdere står til at skulle arbejde over i dag.

Samtidig påvirker det virksomhedens indtjening negativt, at systemerne pludselig mangler til at håndtere ordrerne.

Kenneth Egelund Schmidt fortæller, at Carlsberg har ret til kompensation, hvis virksomheden oplever tab som følge af nedbrud hos IBM. ¨

Tabets omfang er der dog ikke overblik over lige nu.

"Lige det er ikke noget, vi overhovedet bruger krudt på nu. Det handler om at få tingene til at fungere sammen med IBM igen, og så må vi efterfølgende forholde os til, hvad driftstabet gøres op i," siger it-chefen.

Men der er ingen tvivl om, at der kommer driftstab ud af det her?

"Hvis jeg bare kigger på de mennesker, der knokler rundt nu, så gør de i hvert fald noget, som de normalt ikke ville have gjort. Og efterfølgende vil der være noget oprydning, så ja, det er der, men jeg kan ikke sige noget om, hvilken størrelse det vil være. Det er noget, vi bagefter kigger på sammen med IBM," svarer han.

SAP-systemer gik ned

Kenneth Egelund Schmidt fortæller om krisehåndteringen, at systemerne aktiveres igen i faser. Alle systemer var nede, da krisearbejdet skulle begynde.

"I første omgang var det alle vores systemer, og det er i særdeleshed vores SAP-systemer. De er så kommet op at køre i løbet af den tidlige morgen, og så har vi en hel række systemer, som snakker med vores SAP-systemer. Det er dem, der går længere tid med," forklarer han.

Processen handler dog om langt mere end bare at få systemerne i gang, fortæller han.

"Vi prioriterer løbende, hvilke systemer der skal op først. Det er det, vi koncentrerer os om nu. En ting er dog at få dem op, en anden ting er at sikre, at de fungerer, som de skulle gøre, når systemerne skal snakke sammen igen. En ting er, at der er strøm på, men det næste er så, at informationen flyder, som vi forventer," siger Kenneth Egelund Schmidt.

Ingen forbindelse mellem fysisk og virtuel verden

En af konsekvenserne er, at der ikke er samsvar mellem den virtuelle verden og den fysiske verden. Flere varebiler er blevet pakket og sendt af sted, men i cyberspace er det ikke registreret, melder it-direktøren.

"Vi er i konstant dialog med IBM omkring, hvilken rækkefølge systemerne skal tages op og testes, men der er stadig en hel række systemer, der ikke er meldt klar endnu. Nogle af de systemer er blandt andet dem, der kontrollerer vores lagerstyring. Det vil sige, at vi ikke kan bruge den automatik, vi har til at pakke biler og så videre," siger Kenneth Egelund Schmidt.

Carlsberg er langt fra den eneste virksomhed, der har været ramt. Arla blev også berørt på de interne linjer, mens PBS, der håndterer betalinger, blev hårdt ramt af strømafbrydelsen hos IBM's datacenter i Brøndby. Det var i en periode ikke muligt at bruge betalingskort i de danske butikker.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S