IBM-strømsvigt lægger Dankortet ned

Hele det danske betalingskort-system blev i nat nedlagt, da IBM's driftscenter blev ramt af strømafbrydelse.

Artikel top billede

Foto: Danske Bank. (Foto: Danske Bank)

Der har i løbet af natten været problemer med brug af Dankortet, og her til morgen virker det stadig ikke i alle tilfælde.

Ifølge PBS hænger det sammen med en strømafbrydelse i IBM's driftscenter i Brøndby.

"Omkring midnat, cirka 23:45, hørte vi fra IBM's driftscenter, at der var et strømnedbrud, som varede frem til omkring klokken halv to, og det påvirkede selvfølgelig vores systemer," fortæller pressechef Søren Winge fra PBS.

Strømmen kom tilbage senere, men det har ikke løst alle problemerne.

"Siden da har de fået det op at køre, og vi har også siden fået vores systemer op at køre, men vi kan fortsat konstatere, at vi afviser dele af transaktionerne inde hos os. Det er selvfølgelig noget vi forsøger at løse sammen med IBM," siger Søren Winge.

Har outsourcet driften

PBS har et eksternt driftscenter, som er overladt til IBM i Brøndby, og det er det, der blev ramt i nat.

Pressechefen fra PBS fortæller videre, at det måske kan være en god idé at have lidt kontanter med i dag, hvis man skal købe noget.

Ifølge Computerworlds oplysninger skulle andre storkunder også være ramt af nedbruddet hos IBM.

Computerworld følger op på sagen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job