Apple leverer fantom-resultat

I et år med den værste økonomiske krise i mands minde formåede Apple alligevel at øge årsresultatet med 18 procent og levere det bedste kvartalsregnskab i virksomhedens historie.

Artikel top billede

"Vi er glade for at have solgt flere Macs og iPhones end i noget kvartal tidligere," lyder det fra Apple-direktør Steve Jobs.

Selvom salget af iPods er faldet, kommer Apple alligevel i fjerde kvartal 2009 ud med bedste kvartalsregnskab i virksomhedens historie.

Sent mandag dansk tid kunne Apple afsløre både Q4- og årsresultatet 2009, et regnskab, der allerede på forhånd havde været store forventninger til blandt analytikere.

Steve Jobs og kollegerne fra den californiske by Cupertino skuffede dog ikke. Ikke nok med, at Apple sætter rekord i salget af Mac og iPhone, der er tale om det stærkeste kvartalsregnskab i virksomhedens historie.

Omsætningen i fjerde kvartal lød på 9,87 milliarder dollars, omkring 50 milliarder kroner, mens nettoresultatet lød på 8,5 milliarder kroner. Det er en stigning på 47 procent i kvartals-indtjeningen.

Mac og iPhone redder året

De flotte tal dækker over, at Apple i perioden solgte flere end tre millioner Macs, en stigning på 17 procent i forhold til samme periode året før.

Samtidig blev der solgt flere end 10 millioner iPods, hvilket dog er et fald på otte procent, og 7,4 millioner iPhones, hvilket svarer til en stigning på syv procent i forhold til fjerde kvartal 2008.

"Vi er glade for at have solgt flere Macs og iPhones end i noget kvartal tidligere," lyder det fra Apple-direktør Steve Jobs.

Finansdirektør Peter Oppenheimer forklarer, at resultatet for året samlet set er en stigning på 12 procent i omsætningen i forhold til 2008, mens nettoresultatet er steget med 18 procent. Finansdirektøren forventer yderligere vækst i det næste kvartalsregnskab.

Det stigende salg af iPhones sker, samtidig med, at flere andre mobilproducenter kæmper med røde tal på bundlinjen.

Blandt andet oplevede Nokia et fald i omsætningen i tredje kvartal på 19,8 procent i forhold til året før, så den lød på godt 73 milliarder kroner.

Ikke lutter æblekage

I det forgangne år lancerede Apple flere nye produkter, der har hjulpet til at skabe væksten. Det drejer sig foruden nye versioner af iPod og MacBook om den nye iPhone 3G S og om styresystemet Snow Leopard.

Året har dog ikke kun budt på positive begivenheder. Stifter og direktør Steve Jobs har måttet kæmpe hårdt i forbindelse med den levertransplantation, han gennemgik i april.

I sidste måned gjorde han dog comeback ved et stort Apple-event i San Francisco.

Apple blev stiftet i april 1976 og beskæftiger i dag omkring 35.000 medarbejdere på verdensplan.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems