Steve Jobs har fået lever-transplantation

Apples topchef, Steve Jobs, har fået transplanteret en ny lever.

Artikel top billede

Apples topchef, Steve Jobs, er på vej tilbage på jobbet, efter han for to måneder siden fik en ny lever, skriver Wall Street Journal.

Der har længe floreret rygter om, at Steve Jobs er alvorligt syg, hvilket er blevet underbygget af, at han har aflyst sine kendte keynotes på de store Macworld-konferencer, der for længst har opnået legende-status i teknologi-verdenen, der tit har ventet i åndeløs spænding på Steve Jobs' og Apples nye frembringelser.

Afbuddene har åbenbart Apples måske mest markante sårbarhed, nemlig at Steve Jobs har brandet Apple via sig selv så godt, at han faktisk ikke har lov til at trække sig tilbage.

Det er således ganske påfaldende, at der ikke findes andre berømte og højtprofilerede Apple-folk end Steve Job

Aktiemarkedet har da også reageret hårdt, da det kom frem, at Steve Jobs var syg.

Ifølge Wall Street Journal vides det fortsat ikke, hvorfor præcist Steve Jobs har gennemgået lever-transplantationen.

Ifølge avisen går rekrereringen efter planen, og Apple og Steve Jobs venter, at han så småt begynder at optage sit arbejde i løbet af kort tid.

Steve Jobs har tidligere haft kræft, nemlig i 2004, hvor han blev opereret for sygdommen.

Han har haft orlov fra jobbet som topchef for Apple siden januar, hvor rygterne da også florerede i stort omfang om, at det var tvivlsomt, om han overhovedet kom tilbage til jobbet.

Dengang sagde han, at han led af en hormonel ubalance, der fik ham til at tabe sig drastisk.

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S