Offentlig it-boss får international toppost

IT- og Telestyrelsens direktør, Jørgen Abild Andersen, skal stå i spidsen for OECD's komité for it og kommunikation. Formandsposten betragtes som en anerkendelse af Danmarks position på it-området.

Artikel top billede

Jørgen Abild Andersen er valgt som ny formand for OECD's IKT-komité. Foto: Hans Juhl (Foto: Hans Juhl)

Danmark har blandet sig i toppen af OECD's målinger på it- og teleområdet. Nu kommer der også til at stå en dansker i spidsen for organisationens komité Information, Computer and Coummunications Pollicy Comitte, ICCP.

IT- og Telestyrelsens direktør, Jørgen Abild Andersen, har fået formandsposten i komiteen, og det ses af styrelsen som en anerkendelse af Danmarks indsats på it-området.

OECD, der er en organisaiton, der arbejder for økonomisk samarbejde og udvikling i demokratiske lande med markedsøkonomi, har i de senere år lagt stor vægt på it- og telekommunikation, som drivkræfter i økonomisk udvikling.

Erfaren herre

Jørgen Abild Andersen er glad for at være valgt til posten.

"Innovation, vækst og øget velfærd er i høj grad afhængig af fortsat digital udvikling i samfundet. Det forudsætter intelligent og stærkt øget brug af informations- og kommunikationsteknologien," siger Jørgen Abild Andersen i en pressemeddelelse om den nye post.

Jørgen Abild Andersen har været direktør i Telestyrelsen siden 1991 frem til den skiftede navn i 2002. Han har også stor erfaring fra internationalt samarbejde.

Blandt andet stod han i spidsen for at arrangere OECD's konference om it og klimaforandringer i Helsingør tidligere på året, og han har også været formand for flere komiteer og udvalg i EU-sammenhæng.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Contract Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos