Leje af TDC's kobbernet bliver billigere

IT- og Telestyrelsen har besluttet, at det skal blive billigere for bredbåndsudbydere at få adgang til TDC's kobbernet.

Artikel top billede

Prisen på det rå kobber skal ned, mener IT- og Telestyrelsen. Dermed bliver det billigere for udbydere af bredbånd at leje sig ind på TDC's kobbernet.

TDC ejer det kobbernet, som traditionel telefoni og ADSL-bredbånd kører på.

Men det danske teleselskab bestemmer dog ikke selv, hvad det skal koste at leje sig ind på netværket. Det bestemmer derimod IT- og Telestyrelsen, fordi TDC med ejerskabet af kobberet har en stærk markedsposition.

Det giver IT- og Telestyrelsen mulighed for at regulere TDC's priser.

I dag har IT- og Telestyrelsen afgjort, at TDC fremover skal sænke prisen for, hvad det skal koste for en fremmed udbyder at leje sig ind på teleselskabets netværk.

Fremmede udbydere betaler i dag 890 kroner årligt for leje af kobberadgang, men i 2010 nedsætter styrelsen prisen til 832 kroner.

"Der er sket nogle ændringer i den måde, som fastnettet er opbygget på, og arkitekturen centralt i nettet er modelleret ved brug af ip-teknologi. Alt i alt har resultatet af den reviderede prisberegningsmodel indebåret, at der fastsættes nye priser per 1. januar 2010," siger vicedirektør Finn Petersen fra IT- og Telestyrelsen.

Ifølge vicedirektøren er det blandt andet blevet billigere for TDC at udføre eftersyn på kobbernettet.

"Den måde nettet er modelleret på gør, at prisen bliver lidt anderledes på kobbernettet. Det er eksempelvis sket en reduktion i graveomkostningerne, da der forudsættes en større grad af samgravning for kobbernettet med andre infrastrukturer," siger han.

TDC overvejer anke

Afgørelsen fra IT- og Telestyrelsen om lavere pris for rå kobber kommer til at påvirke TDC's indtægter direkte. Men effekten er på sigt svær at vurdere, siger public affairs chef Anders Thomsen fra TDC.

"På den korte bane får vi selvfølgelig en lavere maksimal-pris for det, vi kan sælge et produkt til, men på den anden side bliver produktet mere konkurrencedygtigt i forhold til andre nets service providere. Den præcise effekt er derfor ikke lige til at vurdere," forklarer Anders Thomsen.

Ifølge ham er det værd at bemærke, at prisen for rå kobber i Danmark nu kommer til at ligge under EU-gennemsnittet.

TDC har endnu ikke taget stilling til, om selskabet vil anke afgørelsen, tilføjer Anders Thomsen.

Annonce

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,