Intel og AMD slutter fred med milliard-forlig

Intel slutter fred med den reelt eneste udfordrer på chip-markedet, AMD. Forliget koster kassen. Se her, hvorfor det er pengene værd.

Artikel top billede

Intel og AMD indgår forlig i en mangeårig tvist om licens-betingelser og brug af hinandens teknologi. Dermed lægger de to selskaber en af de længste og mest ophedede bataljer i it-industrien i graven.

Forliget betyder, at Intel betaler 6,2 milliarder kroner til AMD, ligesom selskabet har accepteret en række forretnings-betingelser, der kommer til at gælde i fremtiden.

De to selskaber har desuden indgået en gensidig licens-aftale, der indtil videre gælder i fem år. Samtidig har de to selskaber droppet ethvert krav mod den anden part for licens-krænkelser i fortiden, lyder det i en meddelelse fra dem.

"Forholdet mellem de to selskaber har tidligere været svært, men denne aftale afslutter alle uenigheder og gør det muligt for begge selskaber at fokusere på innovation og udvikling," lyder det i meddelelsen fra de to selskaber.

AMD er i realiteten den eneste udfordrer til Intels dominerende position på markedet for chip til pc'er og små servere.

AMD har i flere år klaget over Intels forretningsmetoder, som selskabet mener alene har tjent til at holde konkurrenterne - altså AMD - ude af markedet.

Intel har hele tiden benægtet samtlige beskyldninger, men har alligevel haft ørerne i maskinen hos konkurrence-myndighederne i både EU, Japan og Sydkorea.

Derfor blev de enige

AMD's topchef, Dirk Meyer, siger, at aftalen sigter mod at skabe et fair spillerum i x86-processor-industrien, som begge selskaber da også længe har ivret efter for alvor at komme i gang med at udvikle til.

Det har hidtil i vid udstrækning været hæmmet af striden mellem de to selskaber, der bunder i vild uenighed om x86-kompatible chip.

AMD's aktiekurs hoppede lodret op umiddelbart efter, at de to selskaber annoncerede forliget.

Selskabets aktiekurs steg her med 22 procent, hvilket ikke mindst skyldes, at selskabet har hårdt brug for rå kapital. Intel har imidlertid også mange fordele ud af forliget, selv om selskabet i dette kvartal vil blive nødt til at afskrive milliard-regningen.

Med forliget vil selskabet - der fortsat er verdens ubetinget største chipproducent - nemlig få ro til at fokusere på den fremadrettede udvikling, hvor det ikke så meget er AMD, der er hovedrivalen, som det er en række producenter af de mobile ARM-chip. Dem kan du læse mere om her.

Med forliget forpligter AMD og Intel sig til at forsøge at løse fremtidige problemer i ro og mag og i en ordentlig tone - og ikke mindst uden for offentlighedens søgelys, hedder det.

Intels topchef, Paul Otellini, understreger, at forliget ikke betyder, at Intel indrømmer at have gjort noget forkert.

"Vi har ikke ændret vores opfattelse af, at Intel hele tiden har manøvreret inden for lovens bogstav. Det er klart, at det piner mig at udskrive en stor check, men i dette tilfælde har det udløst et meget anvendeligt forlig, som er et godt kompromis mellem to store selskaber," siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S