Artikel top billede

Personer, der ønsker at angribe PETs hjemmeside, har lettere spil med fejl på hjemmesiden.

Flovt hul i it-sikkerheden rammer PETs hjemmeside

En fejl på PETs hjemmeside gør den mere sårbar over for angreb udefra. Ekspert kalder dog bruddet for "lavrisiko" og "mere flovt end farligt".

Politiets Efteretningstjenste var torsdag i sidste uge ramt af en sikkerhedsfejl på tjenestens hjemmeside.

Fejlen betød, at systemet bag pet.dk i stedet for at fange fejlmeddelelser og håndtere dem på en sikker måde oplyste de besøgede gæster på siden om, at systemet udførte fejl.

Den uhensigtmæssige fejlmeddelse bestod blandt andet af følgende ordlyd, som blev vist i et hjørne af hjemmesiden:

"Xsl file could not be processed: /xsl/PET Leftmenu.xslt"

Desuden viste hjemmesiden en meddelse med ordende "System.OutOfMemoryException."

Sårbare for angreb

Ifølge Ulf Munkedal, direktør hos sikkerhedsfirmaet Fortconsult, er hjemmesider med denne type fejl mere sårbare for angreb.

"Når systemet ikke fanger fejlbeskeder, så er der altid grund til bekymring," siger han.

Han oplyser, at kontrollerede fejlbeskeder er ok, men ikke beskeder som denne.

Fejlen kommer fordi, der er en fejl i webserveren, webapplikationen eller de bagvedliggende databaser, vurderer Ulf Munkedal.

Flovt

Ulf Munkedal forklarer, at fejlen vil være en hjælp for mulige angribere udefra.

"Det er ikke noget man skal fortælle folk på nettet om," siger han og peger på at de ved hvor der måtte være svagheder.

Han understreger dog, at fejlen ikke er højrisiko.

"Det er mere flovt end farligt. Det er det, vi betegner som lavrisiko," siger Ulf Munkedal.

PET har nu fået ordnet fejlen på hjemmesiden og har følgende kortfattede kommentar:

"PET er opmærksom på, at der fra tid til anden har været kortvarige driftsforstyrrelser på efterretningstjenestens hjemmeside, og det er under udbedring.

PET's hjemmeside indeholder dog ikke klassificerede oplysninger, ligesom hjemmesiden ikke er koblet på PET's operative systemer"




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere