Telenor dropper tv via bredbånd

Det har længe været ventet, at Telenor ville lancere tv via bredbånd, men nu skrinlægger virksomheden planerne.

Artikel top billede

Foto: Carsten Andersen. (Foto: Fotograf Carsten Andersen)

Internet, telefoni og tv i samme bredbåndsabonnement.

Telenor har tidligere meldt ud, at selskabet ville komme med sådan et triple play-tilbud til kunderne, men det har trukket ud.

Og nu melder teleselskabet, at planerne er lagt på is.

"Beslutningen skyldes, at der ikke for os er en bæredygtig forretningsmodel i at levere tv på DSL og fiber på nuværende tidspunkt. Tv-markedet kræver, at man opnår en stor kundebase for at finansiere de betydelige, løbende investeringer i teknologi og rettigheder til indhold," skriver selskabet i en meddelelse.

I årets tredje kvartal havde Telenor 263.000 kunder på ADSL-linjer, men ledelsen i selskabet har vurderet, at den potentielle kundebase er for lille.

TDC sælger ip-tv

Konkurrenten TDC har ellers haft pæn succes med sin satsning på triple play-løsninger til selskabets kunder på ADSL-forbindelserne.

I oktober meddelte TDC's administrerende direktør, Henrik Poulsen, at han forventede 100.000 kunder med ip-tv inden årets udgang. TDC har dog også en markant større ADSL-kundebase, ligesom selskabet også har store indkøbsfordele af tv-produkter, fordi YouSee kabel-tv også indgår i koncernen.

Senest har TDC tilegnet sig yderligere en infrastruktur, da selskabet købte DONG's fibernet i hovedstadsregionen. Det var et fibernet, som Telenor gerne ville have været tjenesteudbyder på.

Kort tid efter meddelte en række elselskaber, at de vil lukke deres nye fibernet for fremmede udbydere. Kun deres egen tjenesteudbyder får adgang til nettet.

Færre muligheder for manøvrer

TDC's køb og elselskabernes beslutning har været med til at indskrænke Telenors muligheder på det danske marked, lyder det fra selskabet.

"Mulighederne for at vi kunne levere tv via fiber, blev markant forringet, da TDC købte DONG Energys fibernet, og de øvrige elselskaber efterfølgende annoncerede, at de vil lukke deres net," hedder det i meddelelsen.

Konsekvensen er ifølge selskabet klar.

"Det betyder, at der ikke er en landsdækkende platform for at levere tv - og for så vidt heller ikke bredbånd og telefoni - på fiber. Og markedspotentialet ved at levere tv alene baseret på DSL-teknologien er for ringe," står der videre.

Telenor ejer tv-udbyderen Canal Digital, der leverer tv via satellit. Her er det fortsat muligt at få et triple play-produkt, hvor Telenor står for internet og telefoni via ADSL-linjen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Security & Compliance Operations Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job