Telenor dropper tv via bredbånd

Det har længe været ventet, at Telenor ville lancere tv via bredbånd, men nu skrinlægger virksomheden planerne.

Artikel top billede

Foto: Carsten Andersen. (Foto: Fotograf Carsten Andersen)

Internet, telefoni og tv i samme bredbåndsabonnement.

Telenor har tidligere meldt ud, at selskabet ville komme med sådan et triple play-tilbud til kunderne, men det har trukket ud.

Og nu melder teleselskabet, at planerne er lagt på is.

"Beslutningen skyldes, at der ikke for os er en bæredygtig forretningsmodel i at levere tv på DSL og fiber på nuværende tidspunkt. Tv-markedet kræver, at man opnår en stor kundebase for at finansiere de betydelige, løbende investeringer i teknologi og rettigheder til indhold," skriver selskabet i en meddelelse.

I årets tredje kvartal havde Telenor 263.000 kunder på ADSL-linjer, men ledelsen i selskabet har vurderet, at den potentielle kundebase er for lille.

TDC sælger ip-tv

Konkurrenten TDC har ellers haft pæn succes med sin satsning på triple play-løsninger til selskabets kunder på ADSL-forbindelserne.

I oktober meddelte TDC's administrerende direktør, Henrik Poulsen, at han forventede 100.000 kunder med ip-tv inden årets udgang. TDC har dog også en markant større ADSL-kundebase, ligesom selskabet også har store indkøbsfordele af tv-produkter, fordi YouSee kabel-tv også indgår i koncernen.

Senest har TDC tilegnet sig yderligere en infrastruktur, da selskabet købte DONG's fibernet i hovedstadsregionen. Det var et fibernet, som Telenor gerne ville have været tjenesteudbyder på.

Kort tid efter meddelte en række elselskaber, at de vil lukke deres nye fibernet for fremmede udbydere. Kun deres egen tjenesteudbyder får adgang til nettet.

Færre muligheder for manøvrer

TDC's køb og elselskabernes beslutning har været med til at indskrænke Telenors muligheder på det danske marked, lyder det fra selskabet.

"Mulighederne for at vi kunne levere tv via fiber, blev markant forringet, da TDC købte DONG Energys fibernet, og de øvrige elselskaber efterfølgende annoncerede, at de vil lukke deres net," hedder det i meddelelsen.

Konsekvensen er ifølge selskabet klar.

"Det betyder, at der ikke er en landsdækkende platform for at levere tv - og for så vidt heller ikke bredbånd og telefoni - på fiber. Og markedspotentialet ved at levere tv alene baseret på DSL-teknologien er for ringe," står der videre.

Telenor ejer tv-udbyderen Canal Digital, der leverer tv via satellit. Her er det fortsat muligt at få et triple play-produkt, hvor Telenor står for internet og telefoni via ADSL-linjen.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job