EU siger god for Microsofts browser-valgfrihed

Efter lang tids forhandling har EU nu godkendt Microsofts forslag til at give Windows-brugerne størst mulig frihed til at vælge andre browsere end Internet Explorer.

Artikel top billede

I månedsvis har Microsoft og EU diskuteret, hvordan en rimelig løsning på bundlinjen mellem Internet Explorer og Windows kan skrues sammen.

Nu meddeler konkurrence-kommissær Neelie Kroes, at EU har godkendt den løsning, der har været forhandlet om.

"Millioner af europæiske forbrugere vil få gavn af denne beslutning ved at få et frit valg til at vælge browser," skriver Neelie Kroes.

"Et sådan valg vil ikke bare hjælpe med at forbedre folks oplevelse af internettet, men også være et incitament for webbrowser-virksomheder for at innovere og tilbyde bedre browsere i fremtiden," fortsætter hun.

Klar til at udstede gigant-bøde

Konkret betyder aftalen, at Microsoft i de næste fem år skal tilbyde brugere af XP, Vista og Windows 7 muligheden for at vælge andre browsere end Internet Explorer.

Hvordan det konkret skal ske for de brugere, der allerede har Windows installeret, uddybes ikke andet, end at det vil ske via Windows Update.

Hvis Microsoft i perioden vælger at droppe valgfriheden eller ændre opsætning, vil konsekvenserne kunne være ganske alvorlige.

"Hvis Microsoft skulle droppe sine forpligtelser, kan Kommissionen udstede en bøde på op til 10 procent af Microsofts årlige omsætning uden at skulle bevise noget brud på EU-regler," meddeler Neelie Kroes.

Hun træder om få uger tilbage som konkurrence-kommissær og overtager i stedet posten som it- og telekommissær fra Viviane Reding.

Utrilfredse konkurrenter

Efter at EU's konkurrence-myndigheder med kommissær Neelie Kroes i spidsen var begyndt at advare om nye monopol-retssager mod den amerikanske virksomhed, valgte Microsoft i juli at gå med til at muliggøre valget af konkurrerende browsere under Windows-installationen, så brugerne får størst mulig valgfrihed.

Den såkaldte "ballot screen", hvor brugeren ser links til forskellige browsere, har dog ikke været nok til at tilfredsstille blandt andre norske Opera, der har været utilfreds med placeringen af Internet Explorer i forhold til de andre browsere.

EU's Neelie Kroes har dog været mere positivt stemt, og allerede for et par måneder siden talte hun om en "tillidsfuld aftale" mellem Microsoft og unionen.

Den aktuelle kontrovers mellem Microsoft og EU er langt fra den første, for Microsoft er flere gange blevet idømt milliard-bøder for monopol-misbrug.

I den seneste statistik fra Net Applications, der overvåger det globale browser-marked, har Internet Explorer en markedsandel på 63,62 procent. Næste plads går til Firefox med 24,72 procent, Apples Safari har 4,36 og Chrome har 3,93.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S