Dansk erhvervsliv tager videokonference til sig

Klima-it: Videokonferencer vinder kraftigt frem i danske virksomheder. Men der er stor forskel på udbredelsen i forskellige brancher.

Artikel top billede

Illustration: Spontania/Futurecom Business Solutions


12 procent af de danske virksomheder bruger videokonferencer, sparer penge på rejsebudgettet og sparer miljøet for CO2.

Det viser tal fra Danmarks Statistik, der netop er udkommet i rapporten Det Digitale Samfund 2009.

Der er forskel på, hvilke brancher, der holder virtuelle møder, og hvilke der stadig foretrækker det personlige fremmøde.

Inden for bygge- og anlægsbranchen er det således kun to procent af virksomhederne, der bruger videokonferencer. Tallet virksomhederne i informations- og kommunikationsbranchen er 42 procent.

Også virksomhedens størrelse har betydning for, om en virksomhed anvender videokonferencer eller ej. I seks procent af virksomhederne med 10-19 ansatte anvendes videokonferencer, mens det det for virksomheder med mindst 100 ansatte er 41 procent.

Og de ansatte er glade

En anden undersøgelse, der er foretaget af analysevirksomheden Enalyzer på vegne af videokonferenceudbyderen Tandberg, viser samme tendens.

Her er medarbejderne positive over for de miljøvenlige løsninger som videokonference, der sparer transport til og fra møder, og dermed reducerer virksomhedens CO2-forbrug. Også selvom det betyder ændringer i deres dagligdag.

De skal vænne sig til at holde møder via en videoskærm i stedet for at mødes fysisk, ligesom traditionen med forretningsrejser bliver drastisk reduceret.

Undersøgelsen viser, at 87 procent af de ansatte mener, at videokonference har været en god investering for virksomheden, og halvdelen mener, at implementeringen af videokonference gavner miljøet.

De ansatte fortæller også, at de er glade for at skulle rejse mindre end før, og 94 procent oplever, at videokonference gør lettere at holde møder med kollegaer, kunder og leverandører, der fysisk sidder et andet sted.

78 procent af de ansatte mener, at de kan udføre deres arbejde mere effektivt

"For mange kan det være en barriere at skulle vænne sig til at holde møde via en videoskærm, men som undersøgelsens resultater viser, er det noget som de ansatte hurtigt vænner sig til og kommer til at se fordelene ved," siger Tandbergs danske country manager, René Ebsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job