KMD-nedbrud er et 'wake-up call' til kunderne

KMD's datatab i Høje-Taastrup Kommune bør give anledning til at tjekke op på alle service-kontrakter.

Artikel top billede

KMD's datatab i Høje-Taastrup Kommune er en reminder til kunderne om at nedbrud kan ske: Vær sikker på jeres kontrakter, råder Brian Troelsen fra analysehuset IDC.

Et KMD-nedbrud kostede forleden Høje-Taastrup Kommune 9.000 dokumenter.

Det viste sig nemlig, at den backup, der skulle have genskabt dokumenterne, var mangelfuld som følge af, hvad KMD selv beskriver som 'en procedurefejl', snarere end en teknisk fejl.

Teknik eller ej var status imidlertid, at kommunen bagefter stod tilbage adskillige tusinde dokumenter fattigere.

Kunder skal have svar

At en sådan fejl kan ske, får outsourcing-ekspert Brian Troelsen fra analysehuset IDC til at råbe vagt i gevær.

Det er et 'wake-up call' til at få tjekket op på kontrakterne, lyder rådet.

"Man kan forestille sig, at KMD's kunder i den offentlige sektor nu vil spørge ind til, om den slags nedbrud også kan ske hos dem. Det ville jeg i hvert fald selv spørge til - og forvente et godt svar," siger Brian Troelsen.

Når nedbrud sker, er det nemlig helt afgørende at have styr på det formelle omkring aftalen, argumenterer han.

"Man skal sikre sig rent kontraktuelt i tilfælde af, at der skulle ske nedbrud, men det er klart, at jo mere, du forsikrer dig mod nedbrud, jo dyrere bliver det også. Så det er med at finde en fornuftig balance," siger han.

Konkurrenter kan tage bestik

Selvom nedbrud aldrig er belejlige, vurderer Brian Troelsen imidlertid ikke, at det vil give KMD de store skrammer i lakken.

"Den slags nedbrud vil ske på et eller andet tidspunkt, uanset om du gør det selv eller får andre til at håndtere din it. Så vurderingen må gå på, om det oftere bryder ned hos leverandøren end hos en selv," siger han.

Og uanset, hvad den vurdering munder ud i, bør det give stof til eftertanke, mener han.

"Dermed ikke sagt, at det selvfølgelig er lidt træls, for man lægger jo meget ansvar over til leverandøren. Man er blevet så afhængig af it, og det er blevet så kritisk, at når det endelig bryder ned, så rammer det hårdere og hårdere. Der er så mange ting, der er blevet forretningskritiske," siger han.

Derfor mener Brian Troelsen, at KMD's konkurrenter i det konkurrenceprægede marked om at vinde outsourcing-kontrakterne har fået en oplagt mulighed for at gå i offensiven, mens KMD slikker sine sår.

"KMD's kernekonkurrenter som CSC, IBM, og i mindre grad NNIT, kunne godt gå hen og prikke lidt til kunderne og spørge: 'Hvorfor bruger I egentlig KMD? Selskabet har jo ikke styr på dets data,' lidt groft sagt," siger Brian Troelsen fra IDC.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S