Dommen klar: ERP på mobilen stinker

De mobile forretningsapplikationer er det rene og skære bullshit.

Artikel top billede

Dyrt og besværligt.

Det er dommen over de løsninger, der giver brugerne adgang til virksomhedens forretningssystemer via mobiltelefonen, hvis man spørger den svenske Gartner-analytiker Leif-Olof Wallin.

Leverandørerne taler meget om, at man skal bruge forretningssystemer på mobilen, siger Leif-Olof Wallin.

"Det er som regel bullshit. Mange store kunder opdager, at det, leverandørerne tilbyder, er så dårligt, at de må udvikle deres egen løsning," siger han til Computerworlds søsterblad, ComputerSweden.

Leverandørerne af forretningssystemer satser på at gøre systemerne tilgængelige via mobile enheder, og folk køber flere og flere smartphones. Analyser anslår, at der vil være over en milliard smartphone-brugere i 2013.

Men de mobile løsninger fungerer, ifølge de svenske analytikere, stadig ad hekkenfeldt til.

Den svenske ekspert i forretningssystemer, Sören Janstål, mener, at leverandørerne bør gøre meget mere for at få virksomhedsløsninger til at fungere ordentligt på de mobile enheder.

"Jeg har ikke set en god udgave endnu, eller hørt nogen kunde til en leverandør af virksomhedssystemer fortælle, at de indført disse løsninger," siger han.

Interessen stor og stigende

Interessen for løsninger til mobil adgang til virksomhedssystemerne er ellers stor og stigende.

"Virksomhederne efterspørger det. Men vi er der ikke endnu, " lyder en mere moderat vurdering fra Brian Troelsen, senior analytiker hos IDC i Danmark.

"Der har været nogle beta-versioner, som ikke har virket helt hensigtsmæssigt."

Brian Troelsen mener, at man bør benytte sin laptop, i stedet for mobilen, hvis man skal gøre andet end at tjekke e-mails og opdatere kalenderen.

"Det er de to mobile løsninger, der bruges mest i øjeblikket. Men mobil tilgang til virksomhedens ERP-system er blandt de mest efterspurgte løsninger," siger han.

Mobil tilgang til økonomisystemer og business intelligence-systemer ligger til gengæld langt nede på ønskesedlen.

For småt og for dyrt

De største forhindringer for at få det til at spille er den lille skærm og det begrænsede tastatur.

Det er simpelthen for vanskeligt at gennemføre opgaver i forretningssystemet med de ringe fysiske forhold, mener Leif-Olof Wallin.

"Du har behov for at sidde ved et skrivebord for at løse mange af opgaverne. Det er svært at udskrive fakturaer i en mobiltelefon," siger han.

Dertil kommer, at de mobile løsninger kan blive en dyr affære, hvis de er hænderne på ansatte, som rejser meget

"Beslutningstagerne får ofte hikke, når de ser, hvor dyrt det er," siger den bramfri Gartner-analytiker til ComputerSweden. Han opfordrer systemleverandørerne til at satse på mere simple mobilløsninger.

Den holdning bakkes til dels op af Thomas L. Andersson, som er solution advisor hos svenske SAP.

Mobile løsninger er vigtige for SAP, understreger han, men det er ikke alle elementer i et SAP-system, der skal på mobilen.

"Du kan ikke få lige så meget med på en telefon, som når du sidder ved skrivebordet. Det har de folk, som arbejder i felten, ofte heller ikke brug for," siger han.

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S