Artikel top billede

Dommen klar: ERP på mobilen stinker

De mobile forretningsapplikationer er det rene og skære bullshit.

Dyrt og besværligt.

Det er dommen over de løsninger, der giver brugerne adgang til virksomhedens forretningssystemer via mobiltelefonen, hvis man spørger den svenske Gartner-analytiker Leif-Olof Wallin.

Leverandørerne taler meget om, at man skal bruge forretningssystemer på mobilen, siger Leif-Olof Wallin.

"Det er som regel bullshit. Mange store kunder opdager, at det, leverandørerne tilbyder, er så dårligt, at de må udvikle deres egen løsning," siger han til Computerworlds søsterblad, ComputerSweden.

Leverandørerne af forretningssystemer satser på at gøre systemerne tilgængelige via mobile enheder, og folk køber flere og flere smartphones. Analyser anslår, at der vil være over en milliard smartphone-brugere i 2013.

Men de mobile løsninger fungerer, ifølge de svenske analytikere, stadig ad hekkenfeldt til.

Den svenske ekspert i forretningssystemer, Sören Janstål, mener, at leverandørerne bør gøre meget mere for at få virksomhedsløsninger til at fungere ordentligt på de mobile enheder.

"Jeg har ikke set en god udgave endnu, eller hørt nogen kunde til en leverandør af virksomhedssystemer fortælle, at de indført disse løsninger," siger han.

Interessen stor og stigende

Interessen for løsninger til mobil adgang til virksomhedssystemerne er ellers stor og stigende.

"Virksomhederne efterspørger det. Men vi er der ikke endnu, " lyder en mere moderat vurdering fra Brian Troelsen, senior analytiker hos IDC i Danmark.

"Der har været nogle beta-versioner, som ikke har virket helt hensigtsmæssigt."

Brian Troelsen mener, at man bør benytte sin laptop, i stedet for mobilen, hvis man skal gøre andet end at tjekke e-mails og opdatere kalenderen.

"Det er de to mobile løsninger, der bruges mest i øjeblikket. Men mobil tilgang til virksomhedens ERP-system er blandt de mest efterspurgte løsninger," siger han.

Mobil tilgang til økonomisystemer og business intelligence-systemer ligger til gengæld langt nede på ønskesedlen.

For småt og for dyrt

De største forhindringer for at få det til at spille er den lille skærm og det begrænsede tastatur.

Det er simpelthen for vanskeligt at gennemføre opgaver i forretningssystemet med de ringe fysiske forhold, mener Leif-Olof Wallin.

"Du har behov for at sidde ved et skrivebord for at løse mange af opgaverne. Det er svært at udskrive fakturaer i en mobiltelefon," siger han.

Dertil kommer, at de mobile løsninger kan blive en dyr affære, hvis de er hænderne på ansatte, som rejser meget

"Beslutningstagerne får ofte hikke, når de ser, hvor dyrt det er," siger den bramfri Gartner-analytiker til ComputerSweden. Han opfordrer systemleverandørerne til at satse på mere simple mobilløsninger.

Den holdning bakkes til dels op af Thomas L. Andersson, som er solution advisor hos svenske SAP.

Mobile løsninger er vigtige for SAP, understreger han, men det er ikke alle elementer i et SAP-system, der skal på mobilen.

"Du kan ikke få lige så meget med på en telefon, som når du sidder ved skrivebordet. Det har de folk, som arbejder i felten, ofte heller ikke brug for," siger han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis