Dommen klar: ERP på mobilen stinker

De mobile forretningsapplikationer er det rene og skære bullshit.

Artikel top billede

Dyrt og besværligt.

Det er dommen over de løsninger, der giver brugerne adgang til virksomhedens forretningssystemer via mobiltelefonen, hvis man spørger den svenske Gartner-analytiker Leif-Olof Wallin.

Leverandørerne taler meget om, at man skal bruge forretningssystemer på mobilen, siger Leif-Olof Wallin.

"Det er som regel bullshit. Mange store kunder opdager, at det, leverandørerne tilbyder, er så dårligt, at de må udvikle deres egen løsning," siger han til Computerworlds søsterblad, ComputerSweden.

Leverandørerne af forretningssystemer satser på at gøre systemerne tilgængelige via mobile enheder, og folk køber flere og flere smartphones. Analyser anslår, at der vil være over en milliard smartphone-brugere i 2013.

Men de mobile løsninger fungerer, ifølge de svenske analytikere, stadig ad hekkenfeldt til.

Den svenske ekspert i forretningssystemer, Sören Janstål, mener, at leverandørerne bør gøre meget mere for at få virksomhedsløsninger til at fungere ordentligt på de mobile enheder.

"Jeg har ikke set en god udgave endnu, eller hørt nogen kunde til en leverandør af virksomhedssystemer fortælle, at de indført disse løsninger," siger han.

Interessen stor og stigende

Interessen for løsninger til mobil adgang til virksomhedssystemerne er ellers stor og stigende.

"Virksomhederne efterspørger det. Men vi er der ikke endnu, " lyder en mere moderat vurdering fra Brian Troelsen, senior analytiker hos IDC i Danmark.

"Der har været nogle beta-versioner, som ikke har virket helt hensigtsmæssigt."

Brian Troelsen mener, at man bør benytte sin laptop, i stedet for mobilen, hvis man skal gøre andet end at tjekke e-mails og opdatere kalenderen.

"Det er de to mobile løsninger, der bruges mest i øjeblikket. Men mobil tilgang til virksomhedens ERP-system er blandt de mest efterspurgte løsninger," siger han.

Mobil tilgang til økonomisystemer og business intelligence-systemer ligger til gengæld langt nede på ønskesedlen.

For småt og for dyrt

De største forhindringer for at få det til at spille er den lille skærm og det begrænsede tastatur.

Det er simpelthen for vanskeligt at gennemføre opgaver i forretningssystemet med de ringe fysiske forhold, mener Leif-Olof Wallin.

"Du har behov for at sidde ved et skrivebord for at løse mange af opgaverne. Det er svært at udskrive fakturaer i en mobiltelefon," siger han.

Dertil kommer, at de mobile løsninger kan blive en dyr affære, hvis de er hænderne på ansatte, som rejser meget

"Beslutningstagerne får ofte hikke, når de ser, hvor dyrt det er," siger den bramfri Gartner-analytiker til ComputerSweden. Han opfordrer systemleverandørerne til at satse på mere simple mobilløsninger.

Den holdning bakkes til dels op af Thomas L. Andersson, som er solution advisor hos svenske SAP.

Mobile løsninger er vigtige for SAP, understreger han, men det er ikke alle elementer i et SAP-system, der skal på mobilen.

"Du kan ikke få lige så meget med på en telefon, som når du sidder ved skrivebordet. Det har de folk, som arbejder i felten, ofte heller ikke brug for," siger han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S