Apple kræver stop for salg af Nokia-apparater

Nokia forlangte salget af Apple-produkter stoppet. Nu svarer Apple igen og kræver salget af Nokia-produkter stoppet.

Artikel top billede

Apple og Nokia indleder et nyt slag i krigen om teknologi-rettigheder.

Det er ikke to uger siden, at Nokia gik til en amerikansk domstol og forlangte, at der skulle lukkes for importen af Apples produkter til USA.

Angiveligt krænker Apple Nokias patentrettigheder i stort set alle de produkter, Apple fremstiller og sælger.

Nu svarer Apple igen med et lignende krav om at bandlyse Nokias produkter.

Dermed er der lagt endnu en kævle på et patent-bål, der ifølge analytikere, kan komme til at brænde meget længe,

"Det er endnu et tidligt stadie af diskussionen. Jeg tror ikke, at Nokia er færdig med at undersøge omfanget af Apples krænkelser, så det her er muligvis bare overfladen," siger Steven Nathasingh, direktør for det amerikanske analysefirma, Vaxa, til Reuters.

Travlhed for advokaterne

Det tegner til at blive et dejlig travlt år for Nokias og Apples advokater, kommenterer bloggeren og mobilentusiasten Matthew Miller.

"Jeg tror ikke, at nogen af de to virksomheder får held til at stoppe hinanden. Det ligner mest en gang juridisk pusten sig op," skriver han på sin blog.

Apple sendte sin klage over Nokia til den amerikanske kommission for international handel, ICT (International Trade Commission), fredag.

"Nokia vil undersøge klagen, når vi får den, og fortsætte med at forsvare os," siger en Nokia-talsmand til Reuters.

"Det ændrer ikke ved, at Apple ikke lever op til vilkårene for at anvende Nokias teknologi, og har nasset på Nokias innovation siden de sendte den første iPhone på gaden i 2007."

I december 2009 klagede Nokia over Apple til ITC, med påstanden om, at Apple forbryder sig mod syv Nokia-patenter i "stort set alle Apples mobiltelefoner, bærbare musikafspillere og computere".

"Når to så fremtrædende virksomheder klager over hinanden, vil ITC sandsynligvis behandle sagerne meget hurtigt," forudser analysechefen for engelske CCS Insight, Ben Wood.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse